Jak se stát úspěšným realitním makléřem

Jak se stát úspěšným realitním makléřem
Doba čtení: 6 minut

Jak je možné, že někteří makléři jsou úspěšní, nabírají zakázky s lehkostí kudy chodí, jsou doslova magnetem na klienty a jiní makléři vydělávají průměrně nebo se jim nedaří vůbec? Úspěšní makléři mají něco společného. A o tom je dnešní článek.

Nejúspěšnější realitní makléři si vydělávají několik miliónů korun ročně. I průměrně zdatní makléři si na poměry České republiky vydělávají dobře. Pak jsou však makléři, kterým se nedaří vůbec.

Charakteristiky nejúspěšnějších makléřů

Když jsem v realitách začínal, nebyl jsem úspěšný. První tři měsíce jsem nezrealizoval jediný obchod, měl jsem problém nabrat nemovitosti a stačilo velmi málo, abych byl finančně na suchu a skončil.

Pak se stalo něco, co způsobilo, že jsem se hned první rok stal nejproduktivnějším makléřem kanceláře, kde jsem tehdy pracoval. Zjistil jsem, co má vliv na úspěch. A díky tomu jsem byl velmi produktivním makléřem po celou dobu své makléřské kariéry.

Letos je to 20 let, co řídím realitní kancelář a školím makléře. Tolik let v realitách mi pomohlo poznat, co dělají úspěšní, ale i neúspěšní makléři.

Shrnul jsem seznam 11 nejdůležitějších bodů, které mají zásadní vliv na úspěch. Neznamená, že pro mimořádný úspěch potřebujete všech 11. Nepotřebujete. Nicméně, čím víc jich budete mít, tím větším magnetem na klienty se stanete a bude se vám více dařit.

Přečtěte si také: Kolik si vydělávají úspěšní makléři

1. Pracovitost

První podmínka úspěchu je pracovitost. Bez ní opravdu realitní byznys nenastartujete. Je sice pravda, že hodně úspěšných makléřů pracuje na pohodu, někteří pracují jen 4 dny v týdnu, mají asistentku, hodně činností delegují. Na začátku to však neplatí. Ti nejúspěšnější makléři na začátku hodně pracovali a učili se.

Úspěšní makléři však pracují chytře. Hodně činností se dá automatizovat, delegovat. Když u práce přemýšlíte, jste efektivnější a tím víc a snadněji vyděláváte.

Abyste byli pracovití, musí vás práce bavit. Když vás práce baví, stane se vaší zábavou, pak jste v ní i úspěšnější. Součástí pracovitosti je také ochota více se učit, zlepšovat se, inovovat.

2. Intelekt a schopnost řešit problémy

S prvním bodem souvisí i inteligence. Když máte vyšší IQ, umíte si práci lépe zorganizovat, jste efektivnější a víte, jak řešit problémy. Klienti chtějí pracovat s makléři, kteří umí problémy řešit, ne je vytvářet. A to bez intelektu nejde.

Velkou roli hraje i emoční inteligence (EQ). Empatie, schopnost se vcítit do problémů klientů, ochota jim naslouchat, to vše hraje v úspěchu velkou roli. Někdy vám vyhraje zakázku jen citlivý přístup a teplé lidské slovo pronesené ve správnou chvíli.

3. Proklientský přístup, férovost

Úspěšné makléře baví pomáhat lidem řešit jejich realitní problémy. Jsou rychlí, mají nadšení do práce a vyzařuje to z nich.

Úspěšní makléři také ví, ž s tím jde ruku v ruce férovost. Když vám lidé budou věřit, budou vám také svěřovat zakázky. Důvěra se buduje roky, ale zkazit se dá velmi rychle.

4. Obchodní dovednosti, tah na branku

Úspěšní makléři mají tah na branku. Ví, kdy mají dát obchodní nabídku nebo, kdy je ještě příliš brzy. Umí pokládat otázky a naslouchat. A tak se dozví, jaké má klient potřeby a ty pak snáze uspokojí. Umí v zájmu svých klientů vyjednat lepší obchody a tím jim vydělat více peněz. Při získávání obchodů nechodí kolem horké kaše a umí pevně zachytit obchodní příležitosti.

5. Dobré vztahy s lidmi

Úspěšní makléři mají rádi lidi. Rádi se pohybují mezi lidmi a navazují vztahy. Lidé je mají rádi, důvěřují jim, a proto jim svěřují své realitní zakázky nebo je doporučují svým přátelům. Budete-li protivní a arogantní v realitách nikdy neprozazíte.

6. Zdravé sebevědomí, asertivita

Úspěšní makléři se nebojí, jsou průbojní, asertivní. Nebojí se odmítnutí od klientů, neberou si je osobně. Umí zvednout telefon, zavolat a domluvit obchod. Když se jim něco nelíbí, ozvou se a změní to. Asertivní makléři využívají své asertivity, aby lépe zastupovali své klienty a pomohli jim vyjednat lepší obchody.

7. Touha po úspěchu, trpělivost, systematičnost

Chcete-li být velmi úspěšní, musíte po úspěchu toužit. Touha po úspěchu vám dává sílu. Sílu překonávat překážky, pracovat, učit se a zdokonalovat. Bez touhy po úspěchu mají lidé tendenci se vzdávat, když narazí na překážky. A oni se dříve nebo později nějaké objeví.

Zároveň si musíte být vědomi, že stát se velmi úspěšným makléřem není běh na krátkou trať. Je to dlouhodobý proces, na kterém se vyskytují i překážky. Abyste uspěli, musíte být trpěliví a dělat systematické aktivity, které vás udržují na vytyčené cestě.

8. Zodpovědnost a schopnost překonávat překážky

Úspěšní makléři přebírají 100% zodpovědnost za svůj život i za své neúspěchy. Nemají mentalitu obětního beránka, tj. neviní za své neúspěchy ostatní. Vyvozovat odpovědnost za své neúspěchy jim totiž pomáhá se zlepšovat.

Nejúspěšnější makléři se nebojí překážek. Někdy je i vyhledávají, jako nové životní výzvy.

9. Váží si svého času

Úspěšní makléři si váží svého času, a proto s ním nakládají hospodárně. Nědělají aktivity, které je jen připravují o čas a nepřinášejí jim nic pozitivního. Zároveň se chrání před zloději času.

Šetří svůj čas i tím, že pracují efektivněji, delegují pracovní činnosti na ostatní (mají např. mají asistentku) a tím vytváří pákové efekty. Řadu aktivit automatizují.

10. Spokojenost se sebou, životní optimismus

Úspěšní makléři jsou často spokojení a optimističtí. To však není až následek jejich úspěchu, ale jednou z příčin. Pokud z vás bude vyzařovat spokojenost, pohoda a optimismus, budete více přitahovat ty správné klienty do vašeho života.

11. Charisma

Předchozí charakteristiky přispívají k celkovému charismatu osobnosti. Není to však jediné. Charisma je určité kouzlo osobnosti, které ostatní přitahuje. Je to způsob, jakým komunikujete, jak se chováte, jak reagujete, ale také jak se oblékáte. Je to vyjádření vaší osobnosti od povrchu až do hloubky vašeho já. Charisma vám pomáhá přitahovat klienty do vašeho života. Charisma není jen vrozenou vlastností, charisma se dá pěstovat.

Nebuďte smutní, pokud v některých bodech nevynikáte. Úspěšných makléřů, kteří vynikají ve všech 11 bodech je velmi málo. Slabší vlastnosti se dají vybalancovat těmi silnějšími. Neustále na sobě a svých dovednostech pracujte a úspěch se dříve nebo později dostaví.

Pro úspěch musíte mít vhodné podmínky

Shora uvedené body jsou pro úspěch důležité. Nicméně nejsou jediné. Potřebujete mít také správné zázemí a podmínky pro váš úspěch. Učit se metodou pokus omyl je drahé a neefektivní. Drahé je také i to, pokud nasloucháte lidem, kteří nejsou tam, kde chcete být vy. Osobně bych v realitách už dávno nebyl, kdybych nepracoval v týmu, kde byli úspěšní makléři. Říkal jsem si, že když mohou uspět oni, mohu i já. A to mi dávalo sílu. Když máte kolem sebe úspěšné makléře, motivační prostředí a profíky, od kterých se můžete učit, je vaše šance na úspěch výrazně vyšší. A takové prostředí najdete v naší kanceláře. Není náhoda, že jsme dlouhodobě nejúspěšnější kanceláří sítě RE/MAX v ČR.

Chcete se stát realitním makléřem v Alfě nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu