Jak se stát realitním makléřem a kde začít?

Jak se stát realitním makléřem a kde začít?
Doba čtení: 4 minuty

Být vlastním pánem, finanční nezávislost, rozmanitá práce, kde nesedíte celý den v kanceláři bývají nejčastější důvody, proč lidé volí kariéru realitního makléře. Jak se tedy můžete stát realitním makléřem?

Rozhodnutí       

Na začátku byste měli sami vyhodnotit, jestli se na práci realitního makléře hodíte. Realitní makléři jsou podnikatelé pracující na základě živnostenského oprávnění se všemi výhodami i nevýhodami, které jsou s podnikáním spojené. Nejsou zaměstnanci.

Vyhodnoťte, jestli jste připraveni vzít zodpovědnost za svoje podnikání do vlastních rukou. Mentální nastavení “zkusím to a uvidím“ většinou znamená, že budete po pár měsících z oboru odcházet s neúspěchem. V realitách musíte být připraveni uspět a dát do toho vše. Stejně jako u každého jiného podnikání je navíc potřeba mít na začátek finanční rezervu, doporučuji alespoň na půl roku.

Nevíte, jestli je pro vás lepší podnikat nebo být zaměstnancem? Přečtěte si článek Je lepší podnikání nebo zaměstnání. Výhody a nevýhody.

Znalosti a vlastnosti

Z hlediska konkrétních znalostí, které budete potřebovat ke kariéře realitního makléře platí, že dobrým obchodníkem se člověk nerodí, ale stává. Kvalitní realitní kancelář by měla mít připravený vzdělávací systém, kde se naučíte jednak potřebné tzv. tvrdé dovednosti – právo, daně, stavební minimum, marketing apod. a kde budete pracovat a zlepšovat se ve svých tzv. měkkých dovednostech – komunikaci, argumentaci, empatii.  

Z hlediska vlastností, které dlouhodobě úspěšní makléři mají, je to především schopnost dívat se na svůj business z dlouhodobé perspektivy a s tím spojené férové jednání. Pouze makléři, kteří jednají za všech okolností férově a čestně, mají vynikající reference a staví tak svůj realitní business na doporučení spokojených klientů, jsou dlouhodobě úspěšní. Mezi další extrémně důležité vlastnosti patří schopnost se pravidelně vzdělávat a učit a také samozřejmě vytrvalost.

Přečtěte si také: Jak se stát úspěšným realitním makléřem

Osobnostní předpoklady

Abyste uspěli v realitní branži, potřebujete mít určité osobnostní předpoklady. Bez nich je úspěch těžší ne-li nemožný. Inteligence, empatie, pracovitost, sebekázeň, trpělivost, asertivita, flexibilita jsou jen některé z nich. Všechny důležité předpoklady jsme shrnuli v článku Jaký je osobnostní profil úspěšných makléřů.

Legislativa

Od března roku 2020 je platný Zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavní novinkou byla změna realitní činnosti na činnost vázanou.

Kromě bezúhonnosti musí makléři splňovat odbornou způsobilost, která je definována Zákonem č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání. Je třeba splnit jednu z následujících podmínek:

  • Vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti vzdělávání Právo, Ekonomické obory se zaměřením na ekonomii, finance nebo marketing a obchod. Nebo v oblasti vzdělávání Stavebnictví se zaměřením na stavitelství nebo přípravu a realizaci staveb, nebo obdobné vysokoškolské vzdělání, které bylo získáno studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání.
  • Vysokoškolské vzdělání v bakalářském programu, 1 rok praxe a absolvování mezinárodně uznávaného kurzu dle § 60a zákona 111/1998 Sb. se zaměřením na nemovitosti organizovaného na státem akreditovaném ústavu.
  • Vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a 3 roky praxe v oboru.
  • Profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání – jinými slovy složení zkoušky u autorizované osoby.

Pokud nemáte potřebné vysokoškolské vzdělání, budete muset zvládnout certifikační zkoušku odborné způsobilosti. Například RE/MAX Akademie je Ministerstvem pro místí rozvoj autorizovanou osobou a státní zkouška se skládá v rámci vstupního školení do sítě RE/MAX.

Pojištění odpovědnosti

Realitní makléři musí mít sjednané pojištění profesní odpovědnosti, dle § 7, odst. 1 Zákona o realitním zprostředkování.

Výběr realitní kanceláře

Pokud nechcete začít budovat svoji realitní kariéru stylem pokus – omyl, najděte si realitní kancelář, kde vás realitní řemeslo naučí. Dívejte se především po referencích a promluvte si s majitelem či ředitelem společnosti. Důležitou součástí je systém školení – kromě vstupního školení by kvalitní realitní kancelář měla zajišťovat i pravidelný mentoring či koučing. Více info v článku Jak si vybrat realitní kancelář, ve které pracovat jako makléř.

Chcete vědět, kolik si realitní makléři vydělávají? Dozvíte se to v článku: Jaké jsou příjmy realitních makléřů.

V rámci RE/MAX Alfa najdete vše pod jednou střechou – ucelený vzdělávací systém s individuálním mentoringem, skvělé reference, manažeři s dlouhodobými zkušenostmi a vynikajícími výsledky, pobočková síť po celé Praze a okolí a v neposlední řadě také dlouholetý tým makléřů, ze kterého se odchází většinou jen do důchodu.

Chcete se stát realitním makléřem v Alfě nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Autor článku: Jan Zachystal, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 604 594 234

Příspěvky v blogu