Jak se stát realitním makléřem

Jak se stát realitním makléřem

Být vlastním pánem, finanční nezávislost, rozmanitá práce, kde nesedíte celý den v kanceláři bývají nejčastější důvody, proč lidé volí kariéru realitního makléře. Jak se tedy můžete stát realitním makléřem?

Rozhodnutí       

Na začátku byste měli sami vyhodnotit, jestli se na kariéru realitního makléře hodíte. Realitní makléři nejsou zaměstnanci, jsou to podnikatelé pracující na základě živnostenského oprávnění se všemi výhodami (i nevýhodami), které jsou s podnikáním spojené. Vyhodnoťte, jestli jste připraveni vzít zodpovědnost za svoje podnikání do vlastních rukou. Mentální nastavení “zkusím to a uvidím“ většinou znamená, že budete po pár měsících o oboru odcházet s neúspěchem. V realitách musíte být připraveni uspět a dát do toho vše. Stejně jako u každého jiného podnikání je navíc potřeba mít na začátek finanční rezervu, doporučuji alespoň na půl roku.

Znalosti a vlastnosti

Z hlediska konkrétních znalostí, které budete potřebovat ke kariéře realitního makléře platí, že dobrým obchodníkem se člověk nerodí, ale stává. Kvalitní realitní kancelář by měla mát připravený vzdělávací systém, kde se naučíte jednak potřebné “hard skills“ – právo, daně, stavební minimum, marketing apod. a kde budete pracovat a zlepšovat ve svých “soft skills“ – komunikaci, argumentaci, empatii.  

Z hlediska vlastností, které dlouhodobě úspěšní makléři mají, je to především schopnost dívat se na svůj business z dlouhodobé perspektivy a s tím spojené férové jednání. Pouze makléři, kteří jednají za všech okolností férově a čestně, mají vynikající reference a staví tak svůj realitní business na doporučení spokojených klientů jsou dlouhodobě úspěšní. Mezi další extrémně důležité vlastnosti patří schopnost se pravidelně vzdělávat a učit, a také samozřejmě vytrvalost.   

Legislativa

Od března roku 2020 je platný Zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavní novinkou byla změna realitní činnosti na činnost vázanou.

Kromě bezúhonnosti, musí makléři splňovat odbornou zůsobilost, která je definována Zákonem č. 455/1991 Sb.o živnostenském podnikání. Je třeba splnit jednu z následujících podmínek:

  • vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti vzdělávání Právo, Ekonomické obory se zaměřením na ekonomii, finance nebo marketing a obchod nebo v oblasti vzdělávání Stavebnictví se zaměřením na stavitelství nebo přípravu a realizaci staveb, nebo obdobné vysokoškolské vzdělání, které bylo získáno studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání,
  • vysokoškolské vzdělání v bakalářském programu, 1 rok praxe a absolvování mezinárodně uznávaného kurzu dle § 60a zákona 111/1998 Sb. se zaměřením na nemovitosti organizovaného na státem akreditovaném ústavu,
  • vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a 3 roky praxe v oboru, nebo
  • profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání – jinými slovy složení zkoušky u autorizované osoby.

Pokud nemáte potřebné vysokoškolské vzdělání, budete muset zvládnout certifikační zkoušku odborné způsobilosti. Například RE/MAX Akademie je Ministerstvem pro místí rozvoj autorizovanou osobou a státní zkouška se skládá v rámci vstupního školení do sítě RE/MAX.

Výběr realitní kanceláře

Pokud nechcete začít budovat svoji realitní kariéru stylem pokus – omyl, najděte si realitní kancelář, kde vás realitní řemeslo naučí. Dívejte se především po referencích a promluvte si s majitelem či ředitelem společnosti. Důležitou součástí je systém školení – kromě vstupního školení by kvalitní realitní kancelář měla zajišťovat i pravidelní mentoring či koučing. Více info v článku Jak si vybrat realitní kancelář, ve které pracovat jako makléř.

Chcete vědět, kolik si realitní makléři vydělávají? Dozvíte se to v článku: Jaké jsou příjmy realitních makléřů.

V rámci RE/MAX Alfa najdete vše pod jednou střechou – ucelený vzdělávací systém s individuálním mentoringem, skvělé reference, manažeři s dlouhodobými zkušenostmi a vynikajícími výsledky, pobočková síť po celé Praze a okolí a v neposlední řadě také dlouholetý tým makléřů, ze kterého se odchází většinou jen do důchodu.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Autor článku: Jan Zachystal, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 604 594 234

Co o Alfě říkají naši makléři?

Načítání…

Články o práci makléřů

Načítání…
icon

Osobní růst a vzdělávání

Věříme, že jedním z klíčových bodů úspěchu obchodníka je dlouhodobé, kontinuální vzdělávání. Po makléře zajišťujeme mentoring, koučing, pořádáme workshopy, semináře, na které zveme i hosty od konkurence či z jiných oborů. Naši makléři mají možnost účastnit se evropských či celosvětových RE/MAX Conventions, kde své know-how sdílejí ti nejlepší makléři z celého světa.

icon

Inspirativní prostředí

Pokud máte ambici stále se rozvíjet a patřit k nejlepším, Alfa je místo pro vás. O makléře se starají jen manažeři a mentoři, kteří v oboru dosáhli vynikajících výsledků. Naši makléři patří v oboru ke špičce - v současnosti již 8 našich makléřů patří do prestižní celosvětové RE/MAX síně slávy.

icon

Osobní svoboda

Naši makléři jsou podnikatelé a svůj čas si řídí sami. Jak si naplánují vlastní denní program a kolik času stráví prací je jen na nich. Nezajímá nás vysedávání v kanceláři či vyplňování reportů, pro nás je klíčová především spokojenost a pozitivní zpětná vazba klientů.