Má smysl začít v realitách v dnešní době?

Má smysl začít v realitách v dnešní době?

Poptávka po nemovitostech klesla, hypotéky jsou drahé. Má smysl se stát realitním makléřem právě teď?

Novináři rádi píšou, jak vysoké úroky z hypoték drtí majitele nemovitostí a v různých pádech skloňují slovo krize. Čím dál častěji se píše o pádu cen nemovitostí.

Dotýká se pokles realitního trhu práce realitních makléřů a má vůbec smysl začít právě teď v realitách?

Vliv recese na práci makléřů

Nekvalitní a neflexibilní makléře opravdu pokles na realitním trhu bolí. Kdo se nedokáže přizpůsobit novým podmínkám na trhu skončí. Jejich místo obsadí makléři schopnější, flexibilnější, kteří umění na změny reagovat. Navíc, změny na realitním trhu vždy přináší nové obchodní příležitosti.

Zažil jsem to v recesi v letech 2008 až 2011. Dobří makléři dělají dobré realitní obchody v jakékoli době, špatným makléřům se nedaří ani v těch nejlepších časech.

V realitní branži není nikdy nouze o práci. A i kdyby přesto bylo méně obchodů, makléři mohou více pracovat na svém marketingu. Např. vylepšovat osobní webové stránky makléře, vytvářet obsah (články, videa s realitní tématikou), pracovat se sociálními sítěmi, udělat si pořádek v klientské databázi, učit se nové dovednosti, na které nebylo dříve tolik času. Práce na marketingu je nikdy nekončící práce. Ten, kdo se mu aktivně věnuje, získává konkurenční výhodu.

Když jsou úroky z hypoték vysoké, méně lidí nemovitosti kupuje a více lidí své bytové potřeby řeší pronájmem nemovitostí. S pronájmy se nyní roztrhl pytel a makléři, kteří se pronájmy zabývají má práce spoustu.

Dobří makléři běžně investují do nemovitostí a pronajímáním si vytvářejí si pasivní příjmy. Kdo má nejlepší informace o výhodných nabídkách ke koupi nemovitostí? Makléři. Období recese je proto dobrou příležitostí pro nákupy nemovitostí v exekučních dražbách atd. Dobří makléři to ví.

Statistika realitních obchodů

Prodává se nebo trh stojí? Graf níže ukazuje počet vkladů vlastnického práva v Katastru nemovitostí (Změna vlastnictví nemovitosti) od roku 2006 až do současnosti.

Zdroj dat: Katastr nemovitostí

Z grafu vidět, že neustále dochází ke změně vlastnictví. Nemovitosti se prodávali i v letech 2008 až 2011. Tedy v době největší realitní krize v novodobých dějinách.

Mění nabídka, poptávka a cena nemovitostí. Někdy se prodává méně, někdy více, ale trh nikdy nestojí. Dokud jsou lidé, nemovitosti a svobodný trh, obchody se nikdy nezastaví.

Příležitosti pro realitní makléře

V dobách hospodářského růstu a nízkých úrokových sazeb roste poptávka po nemovitostech a tím i jejich cena.

V době recese naopak roste nezaměstnanost, více lidí nemá na splátky hypoték, firmy krachují, roste počet exekucí, insolvencí. S tím roste nabídka nemovitostí na trhu a ceny nemovitostí klesají.

Navíc neustále probíhá generační výměna nemovitostí, lidé se rozvádí, zakládají rodiny. Je to kontinuální proces, při kterém se prodávají nemovitosti.

V dobách recese jsou na jedné straně lidé, kterým se nedaří a jsou nuceni své nemovitosti prodat. Na straně druhé jsou lidé, kteří čekají až dojde k poklesu cen nemovitostí, aby je mohli výhodně nakoupit.

Všechny shora uvedené situace představují obchodní příležitosti pro kvalitní realitní makléře. Stále je tu dost lidí, kteří ocení profesionální poradenství při nákupu a prodeji nemovitostí od kvalitních makléřů.

Když zažít v realitách, tak v Alfě

Předchozí realitní recese v letech 2008 až 2011 byla pro nás velmi cenným ponaučením. Nyní jsme prosperující, finančně zdravou společností, která vám poskytne kvalitní zázemí, podporu a realitní vzdělání pro váš úspěch na realitním trhu v jakékoli době.

Mám zájem stát se realitním makléřem

Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer REMAX Alfa

Co o Alfě říkají naši makléři?

Načítání…

Články o práci makléřů

Načítání…
icon

Vysoké ohodnocení

Nabízíme nadstandardní ohodnocení. Naučíme vás slušně vydělávat.

icon

Pomáháme makléřům růst

Profesní i osobní růst makléřů je pilířem našeho i jejich úspěchu.

icon

Zkušení kolegové

Náš tým zkušených realitních profesionálů vám rád pomůže i poradí.

icon

Moderní technologie

Využíváme moderních technologií a neustále pracujeme na zdokonalování našeho online marketingu.

icon

Prvotřídní servis

Poskytujeme našim klientům prvotřídní servis a neustále sledujeme jejich spokojenost.

icon

Jsme makléřům a klientům blíže

Rozšiřujeme naši pobočkovou síť, aby makléře nemuseli trávit zbytečně moc času cestováním a byli klientům k dispozici, která je jim nejbližší.