Kolik lidí prodává nemovitosti přes realitní kanceláře?

Kolik lidí prodává nemovitosti přes realitní kanceláře?
Doba čtení: 2 minuty

Na portálu Bezrealitky.cz se dočtete, že čím dál tím více lidí prodává nemovitost bez realitní kanceláře. Může to působit, že dny realitních makléřů jsou sečteny. Nic takového se však neděje. Dobří makléři mají práce víc než dost. Kolik lidí prodává přes realitní kanceláře.

Ochota využít služeb realitní kanceláře

V Česku odhadujeme, že cca 60 % lidí využívá pro prodej nemovitosti služeb realitní kanceláře a zbylá polovina majitelů preferuje prodej svépomocí. Odhaduji, že cca polovina lidí, kteří chtějí prodat nemovitost svépomocí, stejně nakonec využije služeb realitní kanceláře, protože zjistí, že prodej není tak snadný, jak se domnívali.

Domnívám se, že cca 70 až 80 % realitních transakcí lidí lidí (developery sem nepočítám) se zrealizuje přes realitní kanceláře.

Graf níže ukazuje ochotu prodávat s realitní kanceláří ve výzkumu provedené agenturou Response now.

ochota využít služeb RK

Vždy budou i lidé, kteří si chtějí prodat sami

Někteří lidé si dokážou nemovitost prodat sami. Když mají chuť, energii, baví je komunikace s lidmi, organizování prohlídek, umí pracovat s internetem, opravdu si mohou nemovitost prodat sami. Sice si ji často neprodají tak výhodně, jako profesionální makléři, ale prodají.

V zahraničí se přes realitky prodává ještě více

V Evropě bohužel chybí statistiky. Jediné země, o nichž vím, že mají přesné statistiky, tj. srovnání podílu „realitní kanceláře versus samoprodejci“ jsou USA a Kanada.

Cca 86 % prodávajících v USA prodávalo v roce 2022 nemovitost přes realitní kanceláře. V roce 2001 kupovalo přes realitky 69 % kupujících. Podíl realitních transakcí přes realitní kanceláře tak dlouhodobě roste.

Zdroj: Statistiky z Národní asociace realitní kanceláří USA

Nedá se říci, že by Američané měli méně příležitostí prodávat svépomocí. Realitní inzerci samoprodejcům nabízí celá řada realitních portálů viz. 11 webů, kde samoprodejci mohou prodávat nemovitosti (anglicky). Některé z nich přitom nabízí mnohem lepší služby než české Bezrealitky.cz

Budou-li realitní makléři poskytovat kvalitní služby s vysokou přidanou hodnotou, bude ještě více lidí ochotno prodávat přes ně. Proto je stále prostor pro nové makléře, kteří jsou připraveni poskytovat špičkové služby.

Chcete se stát realitním makléřem v Alfě nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu