Jaké jsou příležitosti realitních makléřů v roce 2024

Jaké jsou příležitosti realitních makléřů v roce 2024
Doba čtení: 8 minut

Připravil jsem seznam 14 životních situací, které nabízí makléřům příležitosti k poskytování kvalitních realitních služeb.

1. Rozvod a vypořádání společného jmění manželů

Lidé, kteří se kdysi milovali, někdy končí své manželské soužití hádkami, spory o majetek a vzájemnou nedůvěrou. Nejsou výjimkou případy, kdy spolu komunikují pouze přes rozvodové právníky. V atmosféře, kdy se rozvádí a nedůvěřují svému ex-partnerovi, může nestranný makléř zajistit prodej nemovitosti a pomoci tak vypořádat společné jmění manželů včetně veškerých úkonů spojených s ukončením hypotéky. 50 % manželství se rozpadá a dokud tomu tak bude i nadále, nemusíme se bát nedostatku zakázek.

Empatický makléř funguje jako komunikační most mezi ex-partnery a často se stává tlumícím nárazníkem, podobně, jako někteří rozvodoví právníci. Realitní poradce, na kterého se oba manželé mohou ve vypjaté životní situaci spolehnout, je doslova výhrou.

2. Vypořádání dědictví

Vypořádání dědictví sebou přináší celou řadu sporů. Jejich výčet by byl opravdu velmi dlouhý. Často mají dědicové rozdílné představy o tom, jak s nemovitostí naložit. Neochota dohodnout se na užívání a správě zděděné nemovitosti často vyústí v její prodej.

Někdy zdědí podíly na nemovitosti lidé, kteří se nemají rádi a mají problémy spolu komunikovat, natož se dohodnout na užívání. Řešíme i případy, kdy mezi spoluvlastníky panuje taková nevraživost, že při prodeji komunikují pouze přes realitního makléře, který prodej zajišťuje.

Zkušený makléř dokáže do situace vnést nezaujatý pohled, rozebrat všechny alternativy a navrhnout v dané situaci nejlepší kompromis mezi spoluvlastníky a opět posloužit jako komunikační most a koordinátor celého prodeje. Upřímně, někdy i dohoda mezi třemi spoluvlastníky je složitá, a teď si představte, že podíly na nemovitostí zdědí 15 lidí. Vyřešit takový prodej, tam už se zapotí i ti nejschopnější makléři.

V ČR ročně zemře cca 100 tisíc lidí a tak prodeje nemovitostí z dědictví a řešení sporů mezi dědici je naše dennodenní práce.

3. Úmrtí v rodině

Smrt patří k životu. Představte si vdovu, které zemře manžel. Nemovitost je pro ní příliš velká, její údržba náročná, a navíc ji tíží vzpomínky na manžela. Chce pryč. Prodat velký byt a koupit menší jinde. Tíha osudu na ní dopadne tak, že nemá sílu se o vše postarat. V takové chvíli ji dobrý realitní makléř může pomoci zprostředkovat prodej větší nemovitosti a nákup menší, vše oběhá, zkoordinuje, vyřeší. Podobné zakázky řešíme běžně.

4. Nákup nemovitost a financování z prodeje jiné nemovitosti

Financovat nákup nemovitosti prodejem jiné nemovitosti je celkem běžné, ale není to vždy jednoduché. Představte si, že klient prodává byt a chalupu, aby si mohl koupit rodinný dům. A někdy si k tomu ještě bere hypotéku. A teď jak postupovat? Nejdřív prodat, utržit peníze a pak začít hledat vysněný dům? Ale kde bude mezitím bydlet?

Nebo najít dům a pak se snažit prodávajícího domu přesvědčit, ať mu půl roku nebo i déle počká, než prodá byt s chalupou? Zdaleka ne každý prodávající tento nápad uvítá a radši dá přednost jinému, rychlejšímu zájemci. Podobné situace jsou komplikované a pokud klient nemá správnou strategii, může skončit fiaskem. Kvalitní makléř opět může problém pomoci vyřešit.

5. Starší lidé

Až vám jednou bude 70 nebo 80 let, na vlastní kůži pocítíte, že starat se o dům může být náročné stejně tak, jako řešit jeho prodej svépomocí. Senioři se do prodeje svépomocí pouští jen zřídka a raději svěří prodej realitní kanceláři.

6. Pohodlí nebo nezájem řešit prodej svépomocí

Je dost lidí, kteří jsou zaneprázdněni nebo se jen o prodej nechtějí starat, nebaví je to, anebo tomu nerozumí a nechtějí rozumět. Prodáváme nemovitosti manažerům, podnikatelům, právníkům, investorům, sportovcům, hercům, zpěvákům a dalším umělcům a všem, kteří si váží svého času.

Samostatnou kapitolou jsou pak lidé, kteří se bojí a nevěří si prodej zajistit svépomocí, někteří dokonce pociťují nechuť, odpor se takovým aktivitám vůbec věnovat.

7. Finanční problémy

Lidé, kteří se dostanou do vážných finančních problémů to dobře ví. Finanční problémy mohou ochromit zdravý úsudek a některé lidi dokonce paralyzovat do té míry, že nejsou schopni činit racionální rozhodnutí. Lidé se nechovají zkratovitě jen, když se blíží exekuce, ale i v případech, kdy s vypětím všech sil splácí hypotéku, nemovitost se snaží prodat a nedaří se podle očekávání. Někteří pak trápí bezesné noci, což jejich vyčerpání a tendenci k chybným rozhodnutím zvyšuje.

Lidé v takových případech mnohem častěji prodají nemovitost pod cenou. Jednoduše kývnou na slevu, kterou by ale jinak neposkytli a s odstupem času toho litují.

Každý realitní investor a spekulant to ví. Prodávající v tísni skýtají příležitosti k nejlepším nákupům. Tak to je. A právě v takových chvílích je dobrý realitní poradce neocenitelný. Zná realitní trh, má zkušenosti, a hlavně se dokáže na realitní problém dívat nezaujatě, z nadhledu a pomoci svému klientovi v dané situaci udělat nejlepší možné rozhodnutí. Dobrý makléř klientovi poradí, kterou nabídku ke koupi by měl odmítnout jako nevýhodnou, kdy je lepší počkat a pomůže mu vyjednat dobré podmínky.

8. Prodej nemovitosti v jiném městě

Pokud klient zdědí dům po babičce v jiném městě nebo se jen potřebuje rychle odstěhovat za prací, pak zjistí, že na organizování a dojíždění na prohlídky třeba jen 100 km nemá vůbec čas a chuť. V takových situacích klienti upřednostní prodej přes realitky, i když mají všechny schopnosti prodat svépomocí.

9. Úmrtí v nemovitosti

I když se o tom moc nehovoří, i v nemovitostech se umírá. Pokud v bytě zemře 90. letá babička, je to smutné, ale kupující to zpravidla dokáží akceptovat.

Co, když v bytě dojde k sebevraždě, tragické smrti nebo dokonce k vraždě? Prodej takových nemovitostí se pak stává velmi komplikovaný a prodávající často neví, jak správně postupovat.

V takových situacích jsou služby citlivého, empatického a charakterního makléře velmi užitečné.

10. Právní vady na nemovitosti

Mnoho nemovitostí má právní vady, kvůli nimž je prodej složitější. Například absence přístupové cesty, špatné vymezení pozemků, staveb atd. Nic z toho banky neprofinancují a kupci často nekoupí. Jestli si myslíte, že všechny tyto problémy vyřeší právníci, jste na omylu. Právníci připraví podklady, ale ten, kdo jedná se sousedy, s bankami, geodety, projektanty, katastrálním a stavebním úřadem a zajistí další práce v terénu, to jsme právě my, realitní makléři a práce tady máme více než dost.

11. Technické závady na nemovitosti

Technické závady prodávaných nemovitostí jsou také naše každodenní práce. Prodávající si často ani neuvědomují, že nesou zodpovědnost za skryté vady na nemovitosti 5 let od prodeje.

Najít vhodné řešení často vyžaduje zkušenosti, které prodávajícím chybí. A právě v takových situacích se opět hodí šikovný realitní makléř.

12. Prodej nemovitostí pro stavební firmy a developery

Velcí developeři mají vlastní prodejní týmy. Menším developerům se však budovat prodejní týmy nevyplatí, a tak prodej běžně zajišťují přes realitní kanceláře.

Po jakých nemovitostech je největší poptávka ví nejlépe právě dobří makléři, a tak s nimi developeři, projektanti a architekti konzultují své návrhy. Pokud by tomu tak nebylo, vznikala by celá řada projektů, které by se špatně prodávaly.

Kvalitní projekty vždy vznikají, když dochází k symbióze mezi investorem, architektem a tím, kdo zajišťuje prodej, tj. realitním makléřem.

13. Touha po maximální výtěžnosti při prodeji

Používáme marketingové nástroje, díky nimž umíme oslovit nesrovnatelně více potenciálních zájemců o koupi, než dokáží majitelé, jež si prodávají nemovitosti svépomocí. Hovoříme cizími jazyky, pracujeme s poptávkami a používáme sofistikované prodejní nástroje. Majitel, který prodává nemovitost jednou v životě, má minimální šanci prodat nemovitost tak dobe jako my.

14. Emoce

Emoce dokážou zastřít zdravý úsudek a některé lidi paralyzovat při správném rozhodování. To není žádné tajemství. Při prodeji nemovitosti hrají emoce opravdu velkou roli.

Jak jsem již zmínil, prodej nemovitostí probíhá často jako součást vypořádání společného jmění manželů při rozvodu a tam o emoce opravdu není nouze. Zhrzená, neopětovaná láska, nevěra, každý z nás asi ví, jaké jsou silné emoční faktory. Od lásky je blízko k nenávisti, a tak místo, aby spolu exmanželé komunikovali nebo dokonce spolupracovali, mají někdy potřebu se tomu druhému pomstít, škodit mu „na penězích nezáleží, hlavně, že to tomu … vytmavím„.

O emoce není nouze i u dalších již zmíněných situací jako je dědictví, u starších lidí, při finančních a časových problémech atd.

V realitách jde o hodně peněz a tam, kde jde o hodně peněz je i strach. Strach, že o peníze přijdete, že se vám nepodaří prodat nemovitost včas, protože máte třeba další závazky. Strach je silný emoční faktor, který dokáže spoustu věcí zkazit.  

Kvalitní realitní makléř, který není emočně pohlcen klientovou situací, může nabídnout nadhled, nezaujatý postoj a tím mu pomůže udělat správné rozhodnutí.

Teď, když vidíte, co všechno pro naše klienty řešíme, myslíte, že v realitní branži není dost práce?

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu