5 největších chyb začínajících makléřů, kterých se vyvarovat

5 největších chyb začínajících makléřů, kterých se vyvarovat

Nový makléř, nováček, zelenáč, začátečník… Jakkoli si chcete říkat, jste ve zcela novém světě a možná si nejste úplně jisti, co dál a jak rozpohybovat své podnikání.

Ale chyby, které v této fázi uděláte, vás mohou zpomalit nebo zcela zastavit váš posun. A to je to poslední, co potřebujete.

Proto se s Vámi podělíme o některé chyby, které ve své praxi vidíme, že noví realitní makléři dělají, když jsou příliš dychtiví, příliš domýšliví, příliš líní nebo příliš zapomnětliví, aby se jim vyhnuli.

Doufáme, že si tento článek vezmete k srdci a těmto chybám se za každou cenu vyhnete!

Připraveni? Pojďme na to!

Chyba č. 1: Vybrali si špatnou realitní kancelář

Teď Vás vidím, rozrušené, věnující veškerou svou pozornost něčemu se naučit. Čekající na to, až některé realitní kanceláře označíme za „správné“ a jiné za „špatné“.

Ne. To zde dělat nebudeme.

Někteří makléři si vybírají pracovat v určité realitní kanceláři ze špatných důvodů. A to brání jejich kariéře v růstu.

Místo toho, abyste hledali nejlukrativnější nabídku nebo kancelář, kde někoho znáte, ujistěte se, že tam najdete to, co nejvíce potřebujete.

Pro drtivou většinu začínajících makléřů je kvalitní tréninkový program mnohem důležitější, než např. vysoký podíl na provizi či další „výhody“.

Tím v žádném případě nechceme říct, že vysoký podíl na provizi není důležitý. Je, ale má smysl až ve chvíli, kdy se naučíte obchodovat s nemovitostmi a budete vydělávat. Vysoký podíl na provizi je vám k ničemu, když vyděláváte nula a v realitách se vůbec neorientujete.

Totéž platí pro mentoring. Najít podporující, přátelskou firemní kulturu, kde se budete cítit dobře je velmi důležité.

Jiní možná hledají určité technologické výhody.

Zamyslete se nad tím, co potřebujete k tomu, abyste byli úspěšní a spokojení se sebou a svým životem. Pak najděte realitní kancelář, která vám to zajistí. Nebojte se tyto otázky položit při pohovoru. Čím otevřenějším způsobem vyjádříte, co potřebujete a co vás povede k úspěchu, tím lépe do určitého týmu zapadnete.

Chyba č. 2: Nemají žádný plán

Jsou makléři, kteří začnou v realitách podnikat a myslí si, že je to jen další práce, obchodování, jen s vyššími cenami, než třeba prodej automobilů v autosalónu.

Neuvědomují si, že tomu tak vůbec není. Jako realitní makléř začínáte v podstatě s vlastním podnikáním, a proto potřebujete podnikatelský plán.

Pustit se do realitního podnikání bez vytvoření písemného obchodního plánu, je jako nastoupit do auta a vydat se na cestu, aniž byste přemýšleli, kudy a kam pojedete.

Nakonec se můžete dostat do cíle, ale vaše cesta bude trvat mnohem déle a během cesty budete bloudit, budete se muset mnohokrát zastavit a vrátit se.

Vytvořte si svůj podnikatelský plán a sdílejte jej s ostatními, minimálně se svým mentorem, abyste získali zpětnou vazbu a provedli úpravy, než se po špatné cestě dostanete příliš daleko.

Chyba č. 3: Neinvestují do svého podnikání

Relativně vzato, v cestě na začátku realitního podnikání vám nestojí mnoho překážek. To ale neznamená, že je snadné být v realitní branži úspěšný.

Naopak.

Většina lidí, kteří vstupují do světa realit, neuspěje.

Proč?

Především proto, že nejsou ochotni nebo si nemohou dovolit správně se zviditelnit na trhu.

Jak jsme řekli v chybě č. 2 výše, nejde jen o další obchodní činnost. Začínáte podnikat. Aby bylo podnikání úspěšné, musíte do něho investovat kapitál. Investice přitom vůbec nemusí být vysoké. Problém je, že začínající makléři neví, jak peníze efektivně investovat do propagace. A tak by se jejich marketingové počínání dalo přirovnat k vyhazování peněz z okna.

Když nebudete investovat do marketingu a své propagace, začátek bude mnohem těžší.

Pokud chcete v realitách začít kvůli tomu, že je to „snadné“ a „nevyžaduje to žádnou režii“, ZASTAVTE! S tímto uvažováním nebo přístupem úspěšní nebudete.

Chyba č. 4: Neinvestují dost času, aby se vzdělávali

Přísloví „Nemůžete utíkat, než se naučíte chodit“, se sem velmi hodí.

Spousta nováčků vstupuje do realitního podnikání s vizí milionových provizí a očekává oslnivou budoucnost a snadno vydělané peníze.

Možná jste už slyšeli o tom, jak důležité je mít dostatek vědomostí nutných pro vaši práci a během vaší praxe to uslyšíte ještě mnohokrát.

Vaším úkolem je poskytnout klientům odborné znalosti (právo, daně, ekonomika, vývoj trhu, aktuální situace na trhu, financování, procesy, bezpečnost transakce atd.) a mnoho dalšího. Nejen, že toto musíte znát, ale také tyto data a zkušenosti použijte ve svém osobním marketingu.

Doporučujeme vám věnovat každý den čas tomu, abyste se o realitách dozvěděli více. Proto je důležité si vybrat realitní kancelář, která vám vytvoří kvalitní zázemí pro vzdělávání.

Promluvte si s mentorem a se zkušenými makléři ve vaší kanceláři. Zeptejte se, zda je můžete doprovázet a sledovat. Zjistěte, jak dělají věci, jaké systémy mají zavedené, jak mluví s klienty, všechno. Dejte si závazek, že nejméně rok budete hledat a vstřebávat nové informace, shromažďovat data a učit se z nich.

Věřte nám, čím více investujete do učení a od začátku se naučíte dělat věci správným způsobem, tím dříve budete úspěšní.

Chyba č. 5: Nepracují každý den

Mnoho úspěšných makléřů nepracuje každý den. To však v začátku není možné.

Jako začínající makléř pravděpodobně nebudete mít během dne mnoho pracovních úkolů.

Jakmile však získáte několik klientů, rychle pochopíte, jak snadno vám vše může „přerůst přes hlavu“, jak vás práce pohltí.

Pokud se to stane, je snadné zapomenout, že budujete vlastní živnost (firmu). A budování firmy vyžaduje neustálé soustředění a pozornost den za dnem, nejen když vám zbude chvilka na tom pracovat.

Jedním z nejdůležitějších poznatků, které se v této fázi vaší kariéry dotýkají, jsou dva aspekty práce v oblasti nemovitostí: Práce ve vašem podnikání versus práce na vašem podnikání.

Práce „ve“ vašem podnikání je vše, co zahrnuje servis vašim klientům, např. telefonování, vyhledávání prodávajících a kupujících, schůzky, pomoc lidem v řešení jejich realitních problémů atd.

Práce „na“ vašem podnikání spočívá v nastavení systémů a technologií a automatizace, aby vaše podnikání bylo v pohybu každý den. Marketing, provoz, prodejní dovednosti. Musíte tyto věci vylepšovat a dívat se na ně z pohledu podnikatele. Jinak se z podnikání může stát koule u nohy. Ale hlavně potřebujete disciplínu, abyste to dělali pravidelně, nejen kdykoli se k tomu „dostanete“.

Pokud vám disciplína chybí, nyní je ten pravý čas najít někoho, kdo vás bude motivovat a podporovat předtím, než si vytvoříte špatné návyky, které je později velmi těžké změnit.

Odpovědnost může mít mnoho podob, od vašeho manažera nebo mentora v kanceláři, přes dohodu uzavřenou s rodinou nebo přáteli, přes najmutí kouče až po podpůrnou skupinu s kolegy.

Ať už pro vás bude mít odpovědnost jakoukoli formu, ujistěte se, že ji máte.

Tip na konec

V článku o chybách, kterým je třeba se vyhnout, se to může zdát rozporuplné, ale zde je poslední tip: Nebojte se udělat chybu.

Chyby popsané výše, jsou chyby většího rázu, které vaši kariéru mohou zpomalit či dokonce odsoudit k nezdaru.

Pokud však jde o každodenní chod vašeho podnikání, nemůžete žít ve strachu, že uděláte chybu. Mnohem lepší je si připustit, že chyby uděláte, možná i spoustu chyb, ale vždy se z nich poučte, abyste je již neopakovali.

Pokud nikdy neuděláte žádné chyby, je pravděpodobné, že se dostatečně nesnažíte zkoušet různé možnosti, způsoby, dělat věci jinak a vyniknout ve svém oboru.

Staňte se makléřem v Alfě, pomůžeme vám vyvarovat se nejčastějších chyb.

Kontaktujte nás

 
 
 
 
 
 

Co o Alfě říkají naši makléři?

Načítání…

Články o práci makléřů

Načítání…
icon

Vysoké ohodnocení

Nabízíme nadstandardní ohodnocení. Naučíme vás slušně vydělávat.

icon

Pomáháme makléřům růst

Profesní i osobní růst makléřů je pilířem našeho i jejich úspěchu.

icon

Zkušení kolegové

Náš tým zkušených realitních profesionálů vám rád pomůže i poradí.

icon

Moderní technologie

Využíváme moderních technologií a neustále pracujeme na zdokonalování našeho online marketingu.

icon

Prvotřídní servis

Poskytujeme našim klientům prvotřídní servis a neustále sledujeme jejich spokojenost.

icon

Jsme makléřům a klientům blíže

Rozšiřujeme naši pobočkovou síť, aby makléře nemuseli trávit zbytečně moc času cestováním a byli klientům k dispozici, která je jim nejbližší.