6 největších chyb začínajících makléřů. Vyvarujte se jich

6 největších chyb začínajících makléřů. Vyvarujte se jich
Doba čtení: 6 minut

Jste v novém oboru a možná si nejste úplně jisti, jak rozhýbat byznys. Chyby, které v začátku uděláte, vás mohou zpomalit, v horším případě donutit z realitní branže odejít. A to je velká škoda, protože práce makléře je opravdu zajímavá.

Podělím se s vámi o nejčastější chyby, které vidím u nových začínajících makléřů. Vyhněte se jim dřív, než bude pozdě.

Chyba č. 1: Vybrali si špatnou realitní kancelář

Někteří makléři si vybírají realitní kancelář ze špatných důvodů. Např. proto, že tam někoho znají nebo podle slibů, které dostanou od manažera kanceláře. A někteří manažeři vám dají nereálné sliby a vytváří ve vás nereálná očekávání. A to může být velmi demotivující.

Ujistěte se, že ve vybrané realitní kanceláři najdete to, co nejvíce potřebujete pro svůj úspěch.

Pro drtivou většinu začínajících makléřů je kvalitní výcvikový program mnohem důležitější, než např. vysoký podíl na provizi či další „výhody“.

Tím v žádném případě nechceme říct, že vysoký podíl na provizi není důležitý. Je důležitý, ale má smysl až ve chvíli, kdy začnete uzavírat realitní obchody a budete vydělávat. Vysoký podíl na provizi je vám k ničemu, když nic nevyděláváte, protože vás to nikdo nenaučil.

Najít podporující a přátelskou firemní kulturu s jasnými hodnotami, kde se budete cítit dobře je velmi důležité.

Jiní možná hledají určité technologické výhody, jiní lokalitu atd.

Napište si, co potřebujete k tomu, abyste byli úspěšní a spokojení se sebou a svým životem. Pak najděte realitní kancelář, která vám to zajistí.

Nebojte se tyto otázky položit při pohovoru. Čím otevřenějším způsobem vyjádříte, co potřebujete a co vás povede k úspěchu, tím lépe do určitého týmu zapadnete. Když vám manažer kanceláře nebude na vaše otázky ochoten, schopen odpovědět nebo odpovídá vyhýbavě, neurčitě, nejste ve správné kanceláři.

Chyba č. 2: Nemají žádný plán

Jsou makléři, kteří odejdou ze zaměstnání, stanou se realitním makléřem a myslí si, že je to jen další práce.

Jako realitní makléř jste podnikatelem a je potřeba, abyste změnili myšlení ze zaměstnance na podnikatele. A abyste uspěli, potřebujete podnikatelský plán.

Pustit se do realitního podnikání bez vytvoření jasného písemného obchodního plánu je, jako nastoupit do auta a vydat se na cestu, aniž byste přemýšleli, kudy a kam pojedete.

V lepším případě se dostanete do cíle, ale vaše cesta bude trvat mnohem déle a během cesty budete bloudit, budete se muset mnohokrát zastavit a vrátit se. V horším případě se do cíle vůbec nedostanete. Chcete to?

Vytvořte si svůj podnikatelský plán a sdílejte jej s ostatními, minimálně se svým mentorem, abyste získali zpětnou vazbu a provedli úpravy, než se po špatné cestě dostanete příliš daleko.

Chyba č. 3: Neinvestují do svého podnikání

Důvod, proč někteří neuspějí, je především proto, že nejsou ochotni nebo si nemohou dovolit správně se zviditelnit na trhu.

Začínáte podnikat. Aby bylo vaše podnikání úspěšné, musíte investovat do marketingu.

Problém je, že začínající makléři neví, jak peníze efektivně investovat do propagace. A u některých z nich by se jejich marketingové počínání dalo přirovnat k vyhazování peněz z okna.

Když nebudete investovat do propagace svých služeb, začátek bude mnohem těžší. Investice přitom vůbec nemusí být vysoké. I s nízkými investicemi do marketingu se dá začít. Zejména inzerce na soc. sítích a práce s lidmi, které znáte, je nákladově efektivní. A když máte velmi málo peněz na propagaci, pak vezměte telefon a začněte telefonovat. Je to levné a efektivní.

Pokud chcete v realitách začít kvůli tomu, že je to snadné a nevyžaduje to žádnou režii, pak radši změňte obor.

Přečtěte si také: Co musíte vědět, než začnete podnikat v realitách

Chyba č. 4: Neinvestují dost času do vzdělání

Spousta nováčků vstupuje do realitního podnikání s vizí milionových provizí a očekává oslnivou budoucnost a snadno vydělané peníze.

V realitách se dá vydělat spoustu peněz, ale ne hned.

Přísloví „Nemůžete utíkat, než se naučíte chodit“, se sem velmi hodí.

Abyste byli skutečně úspěšní, musíte mít dostatek vědomostí.

Vašim úkolem je poskytovat klientům odborné znalosti. Např. právo, daně, ekonomika, vývoj trhu, aktuální situace na trhu, financování, procesy, bezpečnost transakce, obchodní dovednosti, propagace nemovitostí atd.

Klienti si vás nenajmou, protože jste sympaťáci, ale protože máte znalosti, dovednosti a energii tyto znalosti poskytnout klientům.

Každý den věnujte tomu, abyste se něco nového o realitách naučili. Proto je důležité si vybrat realitní kancelář, která vám vytvoří kvalitní zázemí pro vzdělávání.

Promluvte si s mentorem a se zkušenými makléři ve vaší kanceláři. Zeptejte se, zda je můžete doprovázet a sledovat. Zjistěte, jak dělají věci, jaké systémy mají zavedené, jak mluví s klienty, všechno. Dejte si závazek, že nejméně rok budete hledat a vstřebávat nové informace, shromažďovat data a učit se z nich.

Věřte nám, čím více investujete do učení a od začátku se naučíte dělat věci správným způsobem, tím dříve budete úspěšní.

Chyba č. 5: Nepracují každý den

Mnoho úspěšných makléřů nepracuje každý den. Někteří úspěšní makléři pracují třeba jen 3 dny v týdnu. Mají zajeté procesy, vlastní asistentku, lidi na marketing. To však v prvních letech není možné.

Podnikání je o svobodě a seberealizaci. Spoustu lidí začne podnikat právě z těchto důvodů. Aby nemuseli poslouchat šéfa a mohli si dělat, co chtějí.

To jsou velké výhody podnikání. Ale v začátku podnikání na ně zapomeňte. Zpočátku možná budete muset pracovat více, než zaměstnanci. A to tak dlouho, než se vám byznys rozběhne.

Jako začínající makléř pravděpodobně nebudete mít hned klienty. Proto bude jejich získání vaší hlavní náplní práce.

Jakmile však získáte několik klientů, rychle pochopíte, jak snadno vám vše může „přerůst přes hlavu“, jak vás práce pohltí.

V podnikání je důležité mít disciplínu a odpovědnost. Pokud vám disciplína chybí, je důležité mít někoho, kdo vás bude motivovat a pomůže vám vytvořit správné pracovní návyky. Když si vytvoříte špatné návyky, bude velmi těžké je později změnit.

Způsobů, jak získat sebekázeň, může být celá řada. Od vašeho manažera nebo mentora v kanceláři, přes najmutí kouče, trenéra, přes dohodu uzavřenou s rodinou nebo přáteli nebo kolegy.

Chyba č. 6: Nebojte se dělat chyby

V článku o chybách, kterým je třeba se vyhnout, se to může zdát zvláštní, ale je to tak.

Chyby popsané výše jsou chyby, které mohou vaši realitní kariéru zpomalit nebo odsoudit k nezdaru.

Nicméně, chybami se učíte a tak se je nebojte dělat. Učený z nebe nespadl.

Nemůžete každý den žít ve strachu, že uděláte chybu. Mnohem lepší je si připustit, že chyby uděláte, možná i spoustu chyb, ale vždy se z nich poučte, abyste je již neopakovali.

Důležité je však připomenout, že v realitách jde o hodně peněz a nekvalifikovaným jednáním opravdu můžete připravit klienty o peníze, hodně peněz. Proto, budete-li dělat důležitá rozhodnutí, vždy je konzultujte se svým manažerem. Je lepší se poradit s někým, kdo má mnohem více zkušeností než vy, než dát klientovi nesmyslnou radu, která by ho připravila o peníze.

A pokud se bojíte, že klientům způsobíte nějakou škodu, máte přece pojištění. Realitní zákon přikazuje realitním makléřů mít sjednané pojištění odpovědnosti z profesní činnosti.

Pokud nikdy neuděláte žádnou chybu, je pravděpodobné, že se dostatečně nesnažíte zkoušet různé možnosti, způsoby, jak dělat věci jinak a vyniknout ve svém oboru.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237
 
 
 
 
 
 

Příspěvky v blogu