Práce obchodního zástupce nebo makléře? Co je lepší?

Práce obchodního zástupce nebo makléře? Co je lepší?
Doba čtení: 3 minuty

Práce obchodního zástupce a realitního makléře je podobná, ale přesto jiná. V čem jsou rozdíly?

Práce obchodního zástupce

Když jste obchodním zástupcem, prodáváte produkty firmy, kterou zastupujete. Budujete distribuční síť, a vztahy s odběrateli. Pokud jste dobrým obchodníkem a vše funguje, je to zábava a můžete si vydělat slušné peníze.

Ale, co když se vám ve firmě přestane líbit? Vymění se šéf a vy si s ním nebudete rozumět. Nebo se cítíte nedocenění. V takové situaci můžete sice odejít. Jenže, když odejdete jsou vám vybudované výborné vztahy s odběrateli k ničemu, pokud nemáte produkt firmy, kterou zastupujete.

Stáváte se tak více závislý na firmě, pro kterou pracujete. Když je vaším zaměstnavatelem Coca-cola a vy přejdete do Pepsi coly, tak můžete na své vztahy s předchozími klienty navázat. Ale, co když chcete pracovat pro konkurenční firmu a žádná z nich obchodního zástupce nehledá. Když změníte obor není nemusí být snadné využít předchozí obchodní kontakty a zkušenosti. V nové firmě začínáte na novo, a to se může projevit na vašich platových podmínkách.

Práce realitního makléře

Realitní makléř je také obchodní zástupce. Jenže jeho hlavním produktem je on sám, respektive realitní služby, které poskytujete. Teprve až sekundárním produktem jsou nemovitosti. Realitní makléř je méně závislým na firmě, ve které pracuje. Když jste úspěšným makléřem a nebude se vám líbit v jedné realitce, ostatní realitky se o vás poperou.

Když budete jako makléř dělat kvalitní marketing a vybudujete si klientelu, lidé půjdou za vámi, i když změníte realitní kancelář. Získáte tak více nezávislosti a svůj byznys máte více pod kontrolou sami. To jako obchodní zástupce nemáte.

Rozdíl v práci obchodního zástupce a realitního makléře

Jako obchodní zástupce, který pracuje pro firmu, budete mít stanovený obchodní plán a ten musíte dodržovat. Když ho dodržovat nebudete, obchodní zastoupení nebo zaměstnání obchodního zástupce snadno ztratíte.

Jako realitní makléř žádný shora stanovený plán nemáte. Obchodní plán a pracovní tempo si určujete sami podle toho, jak je to pro vás komfortní.

Rozdíly ve formě pracovního úvazku

Obchodního zástupce můžete dělat, jako podnikatel i jako zaměstnanec. Práci makléři budete vykonávat zpravidla jen jako podnikatel. U práci obchodního zástupce můžete mít buď stálý plat + odměnu za realizované prodeje nebo jen odměnu za zrealizované prodeje. Jako realitní makléř žádný plat nemáte, vaší odměnou jsou jen provize za prodané či pronajaté nemovitosti. Realitní kanceláře jen výjimečně platí svým makléřům mzdu.

Jste-li schopným obchodníkem, můžete na své zkušenosti navázat i jako realitní makléř.

Chcete se stát realitním makléřem v Alfě nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu