Vnitřní motivace. Proč je pro úspěch tak důležitá?

Vnitřní motivace. Proč je pro úspěch tak důležitá?
Doba čtení: 4 minuty

Chcete dlouhodobě uspět v práci, ve sportu, v umění nebo v jakékoli lidské činnosti? Pak musíte mít silnou vnitřní motivaci uspět. Bez ní toho moc nedokážete.

Rozdíl mezi vnitřní a vnější motivací

Vnitřní motivace

Vnitřní motivace je síla, která pochází z vašeho nitra. Dává vám přirozenou energii a sílu v činnostech, které děláte.

Budete-li mít u činnosti, kterou děláte či chcete dělat, silnou vnitřní motivaci, je vysoce pravděpodobné, že pro ni máte talent, dar od přírody a snáze v ní vyniknete.

Vnitřní motivaci poznáte snadno. Člověk má přirozeně silnější vnitřní motivaci u činnosti, které ho baví. Stačí proto naslouchat vnitřnímu hlasu a pocitům, které ve vás aktivita vyvolává. Baví vás nebo ubijí? Napadají vás při ní nové nápady, nebo jste při jejím vykonávají znudění. Běží při ní čas rychle, nebo je každá minuta věčnost.

Nic vás nebaví? Tak hledejte dál. Tak dlouho, až něco objevíte. Máte na hledání celý život, tak se nebojte zkoušet, experimentovat s novými činnostmi.

Vnější motivace

Vnější motivace pochází z vnějšího prostředí. Může vás motivovat váš učitel, trenér, šéf. Vnější motivace není tak silná, jako vnitřní a má krátkodobý dopad. Hezky ji popsal Ivo Toman ve své knížce: Motivace zvenčí je jako smrad. Za pár hodin se vyvětrá. Již samotný název knihy přesně charakterizuje sílu vnější motivace.

Proč je vnitřní motivace důležitá pro úspěch

Vnitřní motivace vás tlačí kupředu a má zásadní vliv pro to, abyste vynikli v činnosti, kterou děláte.

Vnitřní motivace vám pomáhá rozproudit energii. Pomáhá vám ráno vstát a těšit se na práci. Projevuje se i tím, že k vám proudí nové nápady, jste tvůrčí, váš den je příjemnější, produktivnější. Díky tomu všemu se kola úspěchu roztáčejí.

Silná vnitřní motivace vám pomáhá se zdokonalovat, učit se, trénovat a překonávat překážky, které se objeví na vaší cestě za úspěchem. Se silnou vnitřní motivací překážky ani nebudete vnímat jako překážky, ale jako příležitosti k rozvoji na cestě za úspěchem.

Dělejte práci, která vás baví, protože u ní máte silnou vnitřní motivaci ji dělat.

Nenacházíte-li vnitřní motivaci ve své práci, neztrácejte čas a změňte ji dříve, než vás začne ubíjet.

Problém vnější motivace

Pokud postrádáte vnitřní motivaci a jste poháněni jen pomocí vnější motivace, nemůžete být ve svém životě skutečně úspěšní a šťastní. Vykonávaná práce vás nebude uspokojovat. U takové práce nerozvinete svůj tvůrčí potenciál a dosáhnete horších výsledků, než kdybyste dělali práci, která vás naplňuje a při níž jste poháněni vnitřní silou.

Nemáte-li silnou vnitřní motivaci, překážky a neúspěchy vás dokážou snadno odradit a budete se vzdávat.

Neznamená to však, že vnější motivace je vždy špatná. Na prastaré metodě cukru a biče je postavena celá řada zaměstnání i dnes. Cukr představuje odměnu za práci, bič pak trest za to, že úkol nesplníte. A je-li cukr a bič dostatečně intenzivní, pak dosáhnete i výrazných výsledků. S pomocí vnější motivace můžete pracovat a přežít. Nebudete mít ale z práce moc radosti a nedosáhnete žádných mimořádných výsledků.

Přečtěte si také Jaký je osobnostní profil úspěšných realitních makléřů

Pro práci makléře musíte mít vnitřní motivaci

Občas nám zájemci o práci makléře řeknou, že by to v realitách chtěli zkusit.

Jenže slovíčko „zkusit“ může signalizovat, že nemáte silnou vnitřní motivaci. Bez ní v realitách nemáte šanci přežít.

Nikdy nevyniknete v žádné činnosti, pokud ji chcete jen zkusit. Pro úspěch je důležité udělat pevné rozhodnutí uspět. Platí to i o práci realitního makléře.

Práce makléře je dobře placená práce. Jenže úspěch se nedostaví hned. Zejména v prvním roce činnosti je práce makléře velmi náročná, protože se budete muset hodně učit. A pro překonání prvního nejtěžšího roku je silná motivace uspět naprosto zásadní.

Možná namítnete, že dokud si práci makléře nevyzkoušíte, nemůžete vědět, jestli by vás bavila. A pak se dá jen stěží mluvit o vnitřní motivaci. To je pravda.

V takovém případě si přečtěte články Náplň práce makléře. Co makléř dělá? nebo Co obnáší práce realitního makléře. A nebo nás kontaktujte. Můžeme si o tom promluvit.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu