Co musíte vědět, než se stanete realitním makléřem

Co musíte vědět, než se stanete realitním makléřem
Doba čtení: 5 minut

Dříve, než se rozhodnete pracovat, jako realitní makléř, měli byste vědět, jaké nástrahy vás na začátku v realitní branži čekají.

Peníze v realitách nezačnete vydělávat ihned

Peníze v realitách zpravidla nezačnete vydělávat ihned. Na první příjmy můžete čekat i několik měsíců. Záleží, na jakou oblast trhu se budete specializovat. Pokud se budete chtít zabývat zprostředkováním pronájmů, což je pro začínající makléře nejjednodušší, můžete uzavřít první obchody už druhý měsíc od zahájení činnosti.

Na druhou stranu, zprostředkování pronájmů nenabízí tak zajímavé příjmy jako zprostředkování prodeje nemovitostí, a proto se hodně makléřů chce od počátku rovnou orientovat na prodeje nemovitostí. Právě tam se dají vydělat velmi zajímavé peníze.

Měli byste proto mít na začátku finanční rezervy a být připraveni psychicky na prvních několik hubených měsíců.

Jak rychle začnete vydělávat, záleží na vašich schopnostech, zkušenostech a vztazích s ostatními lidmi.

Obchodní zkušenosti jsou výhodou

Lidé, kteří před realitami pracovali v obchodních profesích, mají velkou výhodu. Nicméně u nás v Alfě uspěli i lidé, kteří předtím nikdy s ničím neobchodovali.

Přečtěte si také: Jak se stát realitním makléřem

Důvěryhodnost urychlí váš úspěch

Potřeba bydlet patří mezi základní životní potřeby každého člověka. Pokud znáte hodně lidí, kteří vám důvěřují, v realitách to můžete zúročit a váš start bude mnohem rychlejší. Lidé, kteří vám důvěřují, se mohou snadněji stát vašimi klienty a doporučit vám i své přátele či známé. Vaše pověst a morální kredit jsou v realitách pro váš úspěch velmi důležité.

Začínající makléři se mylně domnívají, že s člověkem, který už nemovitost vlastní, obchod již neudělají. To je velký omyl.

Lidé se rozvádějí, umírají, investují, počet členů v jejich domácnostech se zvětšuje, zmenšuje, jejich potřeby se v průběhu života mění, a to vše představuje příležitosti k novým zakázkám. S jedním klientem můžete zrealizovat několik transakcí a další klienty vám může doporučit. Proto jsou kvalitní vztahy s lidmi a vaše důvěryhodnost pro váš úspěch v realitní branži naprosto zásadní.

Někteří makléři začnou vydělávat již druhý měsíc, někteří až po půl roce i déle. Někteří neuspějí vůbec.

I když je třeba si nějakou dobu na příjmy ze zprostředkování prodeje počkat, výsledky stojí za to. Přečtěte si, jaké příjmy v realitách můžete očekávat.

Přečtěte si také: Co obnáší práce realitního makléře

Ne každý v realitách uspěje

Nadpoloviční většina začínajících makléřů v realitách nepřežije první rok, v Alfě však uspěje přes 90 % makléřů. Věřím, že vysoká úspěšnost našich makléřů je důsledkem toho, že přijímáme do týmu pouze inteligentní lidi, kteří mají předpoklady uspět a opravdu jim pomáháme, což bohužel není vůbec u realitních kanceláří běžné.

Přečtěte si také: Jak si vybrat realitní kancelář, ve které pracovat jako makléř

Pracujte na sobě a budete úspěšnější

Mnoho začínajících makléřů si bohužel myslí, že práce v obchodování s realitami je jednoduchá, a že na sobě nemusí příliš pracovat a učit se. To může být fatální omyl. Důsledkem je právě vysoká úmrtnost realitních makléřů obecně.

Chcete-li být úspěšní a chcete-li dobře a snadno vydělávat, budete muset být připraveni na sobě pracovat.

Je třeba, abyste se dobře orientovali v oblasti realitního práva, daní týkajících se realit, marketingu, zdokonalovali se v komunikaci a obchodních jednáních, financích, ekonomii, psychologii, řízení času, organizaci práce, pracovali na své sebekázni atd. To, co se v realitách a v Alfě naučíte, to vám pomůže i v dalších oblastech vašeho života.

Budete-li úspěšní, získáte větší respekt sami před sebou, sebedůvěru a jistotu v jednáních s lidmi. Tím, že poznáte velké množství lidí, snáze odhadnete jejich reakce a to, co od nich můžete očekávat. Nejste-li ochotni na sobě pracovat, investovat do sebe, či jste přesvědčeni, že prodávat nemovitosti je stejně tak jednoduché, jako prodávat párky v rohlíku, radši zvolte jiný obor.

Flexibilita

Chcete-li být úspěšní, budete se muset přizpůsobit požadavkům klienta a proto je důležité být flexibilní. Chcete-li uspět na rezidenčním trhu, měli byste vědět, že mnoho lidí přes den pracuje a prohlídku nemovitosti budou ochotni uskutečnit ve svém volném čase. Pracuje-li klient od 9 do 17 hod, očekávejte, že může požadovat prohlídku nemovitosti i po 18. hodině a nebude se kvůli vám ochoten uvolnit z práce.

Neznamená to však, že makléři pracují pouze večer, ale není to nic výjimečného. Patříte-li mezi lidi, kteří chtějí mít po páté hodině klid, zaměřte se spíše na komerční nemovitosti, kde se schůzky realizují většinou přes den, anebo na reality zapomeňte úplně.

Zvládání stresu

Prodávající a kupující mají některé zájmy protichůdné (např. prodávající chce zpravidla co nejdráže prodat a kupující co nejlevněji koupit) a makléři uprostřed jsou vystaveni jejich tlaku.

Nákup a prodej nemovitosti je pro většinu lidí životní událost, v realitních transakcích se pohybují miliónové částky, často celoživotní úspory a klienti sami mohou v takovýchto situacích být velmi vystresovaní nebo jednat iracionálně. O to více, pokud se jedná o několik navazujících realitních transakcí (např. prodej nemovitosti, z které klient financuje koupi jiné nemovitosti).

Prodej nemovitosti proto může být stresující. Proto je důležité naučit se mít věci pod kontrolou, dobře organizačně zvládnuté a být mentálně v pohodě. Tak se můžete stresu vyvarovat.

Pokud makléř sám neumí zachovat chladnou hlavu a klienty transakcí správně provést, obchod může být pro všechny vyčerpávající.

Práce makléře není pro psychicky labilní jedince, kteří neumí zvládat stresové situace.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu