Koho zastupuje realitní makléř?

Koho zastupuje realitní makléř?
Doba čtení: 3 minuty

V této otázce mají nejen začínající makléři často chaos. Přitom je to jedna z prvních otázek, kterou si musíte odpovědět, pokud chcete poskytovat kvalitní realitní služby.

Někteří makléři řeknou, že zastupují prodávajícího a kupujícího zároveň, protože oba jsou přece jejich klienti. Někteří tvrdí, že zastupují prodávající, ale provizi si vezmou od kupujícího. A některým je to jedno, hlavně spojit prodávajícího s kupujícím a zinkasovat provizi.

1. Kvalitní makléř zastupuje jen jednu stranu

Kvalitní makléř zastupuje klienta, který si ho najal a zároveň mu platí za služby.

Kvalitní makléř hájí zájmy své strany (prodávajícího nebo kupujícího) a dělá v souladu se zákony vše, aby pro svého klienta vyjednal nejlepší možný obchod i včetně nejlepší ceny.

Situace, kdy makléř zastupuje např. prodávajícího a provizi si účtuje od kupujícího je obchodní paskvil. Takto pracují někteří makléři, kteří inzerují, že nabízí služby prodávajícím zdarma bez provize. Pokud si makléř není schopen před prodávajícím vyargumentovat svoji odměnu, je to často výpověď o jeho slabých obchodních dovednostech.

Někteří makléři se domnívají, že když zastupují jednu stranu, druhá je takovým chováním zákonitě poškozena. To vůbec nemusí být pravda. Kvalitní makléř se chová k oběma stranám korektně. Protistranu by měl informovat, že zastupuje zájmy svého klienta a usiluje, aby transakce dobře dopadla a všichni byli spokojeni.

2. Duální makléři

Je makléř, který tvrdí, že zastupuje prodávajícího a kupujícího zároveň. Takový makléř je v konfliktu zájmů. Principiálně to není možné, protože prodávající má protichůdné zájmy než kupující. Prodávající chce prodat za co nejvyšší cenu, kupující chce koupit za co nejnižší. Takovým makléřům se říká duální makléři. Duální makléřství je v některých zemích zakázané, jako neetická obchodní praktika. V některých zemích duální makléři musí předem písemně informovat klienty, že jsou duálními makléři.

3. Transakční makléři

Posledním typem makléřů, kteří hojně působí na českém trhu jsou tzv. transakční makléři. Jsou to makléři, kteří nezastupují nikoho. Jde jim především o to spojit prodávajícího s kupujícím a dostat zaplaceno. Principiálně jim je jedno, za kolik se nemovitost prodá. Ani si nehrají na to, že někoho zastupují. Důležité je uzavřít obchod (transakci) a inkasovat provizi.

Duální a transakční makléři jsou rozšířeným nešvarem realitního trhu v Česku a častým důvodem k nespokojenosti s realitními kancelářemi.

Nebuďte duálními ani transakčními makléři. Nejenže tím poškozujete klienty, kteří vám důvěřují, ale v konečném důsledku poškozujete i sebe. Duální a transakční makléři totiž získají mnohem méně zakázek na doporučení a tím vydělávají mnohem méně, než makléři, kteří zastupují výhradně svého klienta, který si ho najal.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu