Co byste měli vědět, než začnete podnikat v realitách

Co byste měli vědět, než začnete podnikat v realitách

Dříve než se rozhodnete začít s nemovitostmi obchodovat, měli byste vědět, jaké nástrany vás na začátku v realitní branži čekají.

Peníze v realitách zpravidla nezačnete vydělávat ihned

Peníze v realitách zpravidla nezačnete vydělávat ihned, tak jako je tomu při obchodování s rychloobrátkovými produkty či službami. Na první příjmy můžete čekat i několik měsíců. Záleží, na jakou oblast trhu se budete specializovat. Pokud se budete chtít zabývat zprostředkováním pronájmů, což je pro začínající makléře nejjednodušší, můžete uzavřít první obchody už druhý měsíc po zahájení činnosti. Na druhou stranu, v pronájmech nejsou tak dobré výnosy jako při zprostředkování prodeje nemovitostí, a proto se mnoho makléřů chce od počátku orientovat právě na zprostředkování prodejů, kde se dají vydělat velmi slušné peníze.

Na první příjmy můžete čekat i několik měsíců. Připravte se na start jak materiálně, tak i psychicky. Záleží to mimo jiné na vašich schopnostech, zkušenostech a kontaktech, které jste v životě získali. Přitom vůbec nezáleží, v jakých oborech jste kontakty získali. Potřeba bydlet patří mezi základní životní potřeby každého člověka. Pokud jste před tím působili jako obchodníci s čímkoli, poznali jste jistě mnoho lidí, kteří od vás nakupovali. Tito lidé k vám mají vztah a ví, co od vás mohou očekávat. Mohou se proto snadno stát vašimi klienty i v realitách, eventuelně vám někoho doporučit.

Začínající makléři se mylně domnívají, že s člověkem, který už nemovitost vlastní, byznys již neudělají. Opak je pravdou. Doby, kdy člověk postavil dům a v něm také zemřel, jsou historií, zvláště pak v Praze.

Lidé se rozvádějí, umírají, investují, počet členů v jejich domácnosti se zvětšuje či zmenšuje, jejich potřeby se mění, a toto vše má za následek, že příležitostí k obchodu je stále hodně. S jedním klientem můžete zrealizovat několik transakcí a další klienty vám může doporučit. Proto jsou kontakty respektive kvalitní vztahy s lidmi z vaší databáze velmi důležité při vašem startu.

Jsou makléři, kteří začali již druhý měsíc vydělávat, jsou však makléři, kteří začali vydělávat až po půl roce. Jsou však i tací, kteří nezačali vydělávat nikdy. I když je potřeba si nějakou dobu na příjmy z obchodování s realitami počkat, o to zajímavější příjmy se v našem oboru.

Je nezbytné na sobě pracovat

Mnoho začínajících makléřů si myslí, že práce v obchodování s realitami je jednoduchá a že na sobě nemusí příliš pracovat a učit se. Pravdou je, že pokud opravdu chcete být úspěšní, dobře a snadno vydělávat, budete muset být připraveni na sobě tvrdě pracovat. Je třeba, abyste se dobře orientovali v oblasti realitního práva, daní týkajících se realit, marketingu, zdokonalovali se v komunikaci a obchodních jednáních, financích, ekonomii, psychologii, řízení času, organizaci práce, sebekázni atd. Věřte však, že výsledek stojí za to. To, co se totiž v realitách naučíte, to vám pomůže i v dalších oblastech vašeho života. Budete-li úspěšní, získáte větší respekt sami před sebou, sebedůvěru a jistotu v jednáních s lidmi. Tím, že poznáte velké množství lidí, snáze odhadnete jejich reakce a to, co od nich můžete očekávat. Nejste-li ochotni na sobě pracovat a investovat do sebe, či jste přesvědčeni, že prodávat nemovitosti je stejně tak jednoduché jako prodávat zeleninu, radši si zvolte jiný obor.

Musíte být flexibilní

Chcete-li být úspěšní, budete se muset přizpůsobit požadavkům klienta. Chcete-li uspět na rezidenčním trhu, měli byste si uvědomit, že mnoho lidí přes den pracuje a prohlídku nemovitosti budou ochotni uskutečnit ve svém volném čase. Pracuje-li klient od 9 do 17 hod, očekávejte, že může požadovat schůzku s vámi např. i po 18. hodině. Neznamená to však, že makléři pracují pouze večer, ale není to nic výjimečného. Patříte-li mezi lidi, kteří chtějí mít po šesté hodině klid, zaměřte se spíše na komerční nemovitosti, kde se schůzky realizují většinou přes den, anebo na reality zapomeňte úplně. Nejste-li ochotni se přizpůsobit časovým požadavkům klientů, na reality zapomeňte.

Stres

Při obchodování s realitami se nevyhnete stresu. Prodávající a kupující mají některé zájmy protichůdné (např. prodávající chce zpravidla co nejdráže prodat a kupující co nejlevněji koupit) a makléři uprostřed jsou vystaveni jejich tlaku. Prodej a koupě nemovitosti je pro mnoho klientů životní akt, v realitních transakcích se pohybují miliónové částky, někdy celoživotní úspory a klienti sami mohou v takovýchto situacích být velmi vystresováni. O to více, pokud se jedná o několik navazujících realitních transakcí (např. prodej nemovitosti, z které klient financuje koupi jiné nemovitosti). Pokud makléř sám neumí zachovat chladnou hlavu a klienty transakcí správně provést, transakce může být pro všechny velmi vyčerpávající. Patříte-li mezi lidi, kteří stres nemají rádi nebo s ním neumí a nechtějí bojovat, radši na reality zapomeňte.

Realitní recese

Ačkoli realitní recese, která trvala přes 2 roky, pomalu končí a trh nabírá novou dynamiku, je třeba zmínit, že v uplynulých dvou letech mnoho makléřů z našeho oboru odešlo, a řada kanceláří recesi nepřežila. Pro mnoho lidí to bylo tvrdé, avšak podle mě poučné a pro realitní trh očistný proces. Většině lidem z realitní branže v posledních dvou letech klesly příjmy, což mnoho začínajících makléřů může od vstupu do byznysu odradit. Není již tak snadné vydělávat, jako tomu bylo dříve, a nároky na kvalitu a dovednosti makléřů se neustále zvyšují. Je však třeba říct, že tím, že z trhu odešlo mnoho nekvalitně pracujících makléřů, klesla konkurence, a to otevírá nové možnosti nově příchozím kvalitním lidem.

Realitní makléř Petr Podlešák

Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer REMAX Alfa

Co o Alfě říkají naši makléři?

Načítání…

Články o práci makléřů

Načítání…
icon

Vysoké ohodnocení

Nabízíme nadstandardní ohodnocení. Naučíme vás slušně vydělávat.

icon

Pomáháme makléřům růst

Profesní i osobní růst makléřů je pilířem našeho i jejich úspěchu.

icon

Zkušení kolegové

Náš tým zkušených realitních profesionálů vám rád pomůže i poradí.

icon

Moderní technologie

Využíváme moderních technologií a neustále pracujeme na zdokonalování našeho online marketingu.

icon

Prvotřídní servis

Poskytujeme našim klientům prvotřídní servis a neustále sledujeme jejich spokojenost.

icon

Jsme makléřům a klientům blíže

Rozšiřujeme naši pobočkovou síť, aby makléře nemuseli trávit zbytečně moc času cestováním a byli klientům k dispozici, která je jim nejbližší.