Co musíte vědět, než začnete podnikat v realitách

Co musíte vědět, než začnete podnikat v realitách

Dříve než se rozhodnete začít obchodovat s nemovitostmi, měli byste vědět, jaké nástrahy vás na začátku v realitní branži čekají.

Peníze v realitách nezačnete vydělávat ihned

Peníze v realitách zpravidla nezačnete vydělávat ihned. Na první příjmy můžete čekat i několik měsíců. Záleží, na jakou oblast trhu se budete specializovat. Pokud se budete chtít zabývat zprostředkováním pronájmů, což je pro začínající makléře nejjednodušší, můžete uzavřít první obchody už druhý měsíc od zahájení činnosti. Na druhou stranu, zprostředkování pronájmů nenabízí tak zajímavé příjmy jako zprostředkování prodeje nemovitostí, a proto se hodně makléřů chce od počátku rovnou orientovat na prodeje nemovitostí. Právě tam se dají vydělat velmi zajímavé peníze.

Měli byste proto mít na začátku finanční rezervy a být připraveni psychicky na prvních několik hubených měsíců.

Jak rychle začnete vydělávat, záleží na vašich schopnostech, zkušenostech a vztazích s ostatními lidmi.

Obchodní zkušenosti jsou výhodou

Lidé, kteří před realitami pracovali v obchodních profesích mají výhodu. Nicméně u nás v Alfě uspěli i lidé, kteří předtím nikdy s ničím neobchodovali.

Důvěryhodnost urychlí váš úspěch

Potřeba bydlet patří mezi základní životní potřeby každého člověka. Pokud znáte hodně lidí, kteří vám důvěřují, v realitách to můžete zúročit a váš start bude rychlejší. Lidé, kteří vám důvěřují, se mohou snadněji stát vašimi klienty a doporučit vám i své přátele či známé. Vaše pověst a morální kredit jsou v realitách pro váš úspěch velmi důležité.

Začínající makléři se mylně domnívají, že s člověkem, který už nemovitost vlastní, obchod již neudělají. To je velký omyl.

Lidé se rozvádějí, umírají, investují, počet členů v jejich domácnostech se zvětšuje, zmenšuje, jejich potřeby se v průběhu života mění, a to vše představuje příležitosti k novým zakázkám. S jedním klientem můžete zrealizovat několik transakcí a další klienty vám může doporučit. Proto jsou kvalitní vztahy s lidmi a vaše důvěryhodnost pro váš úspěch v realitní branži naprosto zásadní.

Někteří makléři začínají vydělávat již druhý měsíc, někteří až po půl roce, někteří ještě déle. Někteří neuspějí vůbec.

I když je třeba si nějakou dobu na příjmy ze zprostředkování prodeje počkat, výsledky stojí za to. Přečtete si, jaké příjmy v realitách můžete očekávat.

Ne každý v realitách uspěje

Nadpoloviční většina začínajících makléřů v realitách nepřežije první rok, v Alfě však uspěje přes 90 % makléřů. Věřím, že vysoká úspěšnost našich makléřů je důsledkem toho, že přijímáme do týmu pouze inteligentní lidi, kteří mají předpoklady uspět a opravdu jim pomáháme, což bohužel není vůbec u realitních kanceláří běžné.

Pracujte na sobě a budete úspěšnější

Mnoho začínajících makléřů si bohužel myslí, že práce v obchodování s realitami je jednoduchá, a že na sobě nemusí příliš pracovat a učit se. To je fatální omyl. Výsledkem je právě vysoká úmrtnost realitních makléřů obecně.

Chcete-li být úspěšní a chcete-li dobře a snadno vydělávat, budete muset být připraveni na sobě pracovat.

Je třeba, abyste se dobře orientovali v oblasti realitního práva, daní týkajících se realit, marketingu, zdokonalovali se v komunikaci a obchodních jednáních, financích, ekonomii, psychologii, řízení času, organizaci práce, pracovali na své sebekázni atd. To, co v realitách a v Alfě naučíte, to vám pomůže i v dalších oblastech vašeho života.

Budete-li úspěšní, získáte větší respekt sami před sebou, sebedůvěru a jistotu v jednáních s lidmi. Tím, že poznáte velké množství lidí, snáze odhadnete jejich reakce a to, co od nich můžete očekávat. Nejste-li ochotni na sobě pracovat, investovat do sebe, či jste přesvědčeni, že prodávat nemovitosti je stejně tak jednoduché, jako prodávat párky v rohlíku, radši zvolte jiný obor.

Měli byste být flexibilní

Chcete-li být úspěšní, budete se muset přizpůsobit požadavkům klienta. Chcete-li uspět na rezidenčním trhu, měli byste vědět, že mnoho lidí přes den pracuje a prohlídku nemovitosti budou ochotni uskutečnit ve svém volném čase. Pracuje-li klient od 9 do 17 hod, očekávejte, že může požadovat prohlídku nemovitosti i po 18. hodině a nebude se kvůli vám ochoten uvolnit z práce. Neznamená to však, že makléři pracují pouze večer, ale není to nic výjimečného. Patříte-li mezi lidi, kteří chtějí mít po šesté hodině klid, zaměřte se spíše na komerční nemovitosti, kde se schůzky realizují většinou přes den, anebo na reality zapomeňte úplně.

Měli byste umět zvládat stres

Při obchodování s realitami se nevyhnete stresu. Prodávající a kupující mají některé zájmy protichůdné (např. prodávající chce zpravidla co nejdráže prodat a kupující co nejlevněji koupit) a makléři uprostřed jsou vystaveni jejich tlaku. Nákup a prodej nemovitosti je pro většinu lidí životní událost, v realitních transakcích se pohybují miliónové částky, často celoživotní úspory a klienti sami mohou v takovýchto situacích být velmi vystresováni nebo jednat iracionálně. O to více, pokud se jedná o několik navazujících realitních transakcí (např. prodej nemovitosti, z které klient financuje koupi jiné nemovitosti). Pokud makléř sám neumí zachovat chladnou hlavu a klienty transakcí správně provést, obchod může být pro všechny velmi vyčerpávající. Práce makléře není pro psychicky labilní jedince, kteří neumí zvládat stresové situace.

Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer REMAX Alfa

Chci se stát realitním makléřem

Zvažujete práci v realitách, neváhejte nás kontaktovat.

Co o Alfě říkají naši makléři?

Načítání…

Články o práci makléřů

Načítání…
icon

Vysoké ohodnocení

Nabízíme nadstandardní ohodnocení. Naučíme vás slušně vydělávat.

icon

Pomáháme makléřům růst

Profesní i osobní růst makléřů je pilířem našeho i jejich úspěchu.

icon

Zkušení kolegové

Náš tým zkušených realitních profesionálů vám rád pomůže i poradí.

icon

Moderní technologie

Využíváme moderních technologií a neustále pracujeme na zdokonalování našeho online marketingu.

icon

Prvotřídní servis

Poskytujeme našim klientům prvotřídní servis a neustále sledujeme jejich spokojenost.

icon

Jsme makléřům a klientům blíže

Rozšiřujeme naši pobočkovou síť, aby makléře nemuseli trávit zbytečně moc času cestováním a byli klientům k dispozici, která je jim nejbližší.