Jak se stát expertem ve svém oboru

Jak se stát expertem ve svém oboru
Doba čtení: 3 minuty

Tyto informace jsou platné pro jakýkoli obor lidské činnosti. Říká se, že abyste se stali expertem, musíte se činnosti věnovat alespoň 10.000 hodin. To je však pouze část pravdy. Jaké další podmínky k tomu musíte splnit?

Je jedno, jestli se chcete stát profesionálním umělcem, sportovcem, špičkovým grafikem nebo úspěšným realitním makléřem. Všechny následující body jsou univerzálně použitelné pro každého experta.

1. Pracovní a osobnostní předpoklady

Abyste byli v nějaké činnosti expertem, musíte mít k dané práci předpoklady. Operním zpěvákem se nestanete, pokud nemáte talent a hlas, vrcholovým sportovcem se nestanete, když vaše tělo nemá fyzické předpoklady pro daný sport a špičkovým makléřem se nestanete, když nejste inteligentní, empatický atd.

Přečtěte si také: Jaký je osobnostní profil realitního makléře?

2. Věnujete se činnosti dostatečně dlouho

Druhou podmínkou je, že určitou činnost děláte dostatečně dlouho, opakujete jednotlivé úkony a tím se zlepšujete. Odtud pramenní informace, že byste měli určitou činnost dělat alespoň 10.000 hodin, abyste byli považováni za experty. Kalendářní rok má cca 2000 pracovních hodin, takže zde existuje předpoklad, že v běžných pracovních profesích můžete být expertem po pěti letech činnosti. Berte to však s rezervou. Abyste byli klavírním mistrem nebo špičkovým kardiologem, tak vám pět let stačit nebude, ale být top realitním makléřem se během pěti let stát můžete.

3. Dostáváte včasnou zpětnou vazbu

Dalším předpokladem je, abyste získávali včas kvalifikovanou zpětnou vazbu. Tady je nezastupitelná role trenérů, mentorů a vzdělávacího systému vůbec. Když budete každý den na hřišti hrát tenis bez trenéra a nedozvíte se, co děláte špatně a jak zlepšit údery, tak existuje velké riziko, že si vytvoříte špatné návyky a nikdy se nestanete špičkovým hráčem. V práci dostáváte zpětnou vazbu od šéfa, mentora a někdy i od kvalifikovaných kolegů. Vysoká kvalita zpětné vazby může vaši cestu urychlit, nízká naopak zpomalit či dokonce zastavit.

V realitní branži je to stejné. Bez kvalitního mentora či manažera je vaše cesta za úspěchem v realitách mnohem složitější. Každý začínající makléř proto má v naší kanceláři mentora, který mu pomáhá vyvarovat se chyb či jejich opakování. A tak mu pomáhá stát se úspěšnějším makléřem.

4. Vzděláváte se a pracujete na sobě

Bez ochoty se zdokonalovat a neustále na sobě pracovat se expertem nikdy nestanete. A pokud se nakonec expertem stanete, musíte na sobě dál pracovat. Práce na sobě samých je celoživotní proces. Svět se neustále vyvíjí. Experti dnes, již nemusí být experti zítra.

5. Předvídatelné prostředí

Nikdy se nemůžete stát expertem v oblasti, kde je nepředvídatelné prostředí. Nemůžete tak o sobě říct, že jste expertem na hraní rulety v kasinu, protože výsledek v ruletě je nepředvídatelný. Podobně analytici, kteří se živí předpovídáním vývoje prakticky čehokoli, mají velkou chybovost. Budoucí vývoj je plný faktorů, které není možné předpovědět. Na tato témata proběhlo mnoho průzkumu, které prokázaly, že např. politické předpovědi, investiční prognózy, předpovědi vývoje trhů atd. mají tak vysokou chybovost právě z důvodů existence nepředvídatelných faktorů.

Položte si otázku: „Panuje v oboru, ve kterém působíte předvídatelné prostředí nebo připomíná spíš kasino?“ Realitní trh představuje předvídatelné prostředí. Víme, kolik je v ČR nemovitostí, lidí, kolik nemovitostí mění ročně své majitele, kolik lidí ročně umírá, víme, jak se vyvíjí úrokové sazby a kdo jsou naši konkurenti. Ano dochází k výkyvům, ale ne drastickým. Tím, že je realitní trh předvídatelný, můžete v něm i plánovat své strategie a být úspěšní.

Teď už víte, na co se musíte zaměřit, abyste se stali experty ve svém oboru a můžete se pustit do práce 🙂

Chcete se stát realitním makléřem v Alfě nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu