Jak se stát expertem ve svém oboru

Jak se stát expertem ve svém oboru
Doba čtení: 3 minuty

Tyto informace jsou platné nehledě na obor, ve kterém pracujete. Říká se, že abyste se stali expertem, musíte se činnosti věnovat alespoň 10.000 hodin. To je však pouze část pravdy. Jaké další podmínky k tomu musíte splnit?

Je jedno, jestli se chcete stát profesionálním umělcem, sportovcem, špičkovým grafikem nebo realitním makléřem. Všechny následující body jsou univerzálně použitelné pro každého budoucího experta.

1. Pracovní a osobnostní předpoklady

Abyste byli v nějaké činnosti expertem, musíte mít k dané práci předpoklady. Operním zpěvákem se nestanete, pokud nemáte talent a hlas, vrcholovým sportovcem se nestanete, když vaše tělo nemá fyzické předpoklady pro daný sport a špičkovým makléřem se nestanete, když nejste inteligentní, empatický atd. Viz článek Jaký je osobnostní profil realitního makléře?

2. Věnujete se činnosti dostatečně dlouho

Druhou podmínkou je, že určitou činnost děláte dostatečně dlouho, opakujete jednotlivé úkony a tím se zlepšujete. Odtud pramení informace, že byste měli určitou činnost dělat alespoň 10.000 hodin, abyste byli považováni za experty. Kalendářní rok má cca 2000 pracovních hodin, takže zde existuje předpoklad, že v běžných pracovních profesích můžete být expertem po pěti letech činnosti. Berte to však s rezervou. Abyste byli klavírním mistrem nebo špičkovým kardiologem, pak vám pět let stačit nebude, ale být top realitním makléřem se během pěti let stát můžete.

3. Dostáváte včasnou zpětnou vazbu

Dalším předpokladem je, abyste získávali včas kvalifikovanou zpětnou vazbu. Tady je nezastupitelná role učitelů, trenérů, mentorů a vzdělávacího systému vůbec. Když budete každý den na hřišti hrát tenis bez trenéra a nedozvíte se, co děláte špatně a jak zlepšit údery, tak existuje velké riziko, že si vytvoříte špatné návyky a nikdy se nestanete špičkovým hráčem. V práci dostáváte zpětnou vazbu od šéfa, mentora, někdy i od kvalifikovaných kolegů. Kvalita zpětné vazby může vaši cestu urychlit, zpomalit či dokonce zastavit.

V realitní branži je to stejné. Bez kvalitního mentora či manažera je vaše cesta za úspěchem v realitách mnohem složitější. Každý začínající makléř proto má v naší kanceláři mentora, který mu pomáhá vyvarovat se chyb či jejich opakování. A tak mu pomáhá stát se úspěšnějším makléřem.

4. Vzděláváte se a pracujete na sobě

Bez ochoty se zdokonalovat a neustále na sobě pracovat se expertem nikdy nestanete. A pokud se nakonec expertem stanete, musíte na sobě dál pracovat. Práce na sobě samých je celoživotní proces. Svět se neustále vyvíjí. Experti dnes již nemusí být experti zítra.

5. Předvídatelné prostředí

Nikdy se nemůžete stát expertem v oblasti, kde je nepředvídatelné prostředí. Nemůžete tak o sobě říct, že jste expertem na hraní rulety v kasinu, protože výsledek v ruletě je nepředvídatelný. Podobně analytici, kteří se živí předpovídáním vývoje prakticky čehokoli, mají velkou chybovost. Budoucí vývoj je plný faktorů, které není možné předpovědět. Na tato témata proběhlo mnoho průzkumu, které prokázaly, že např. politické předpovědi, investiční prognózy, předpovědi vývoje trhů atd. mají tak vysokou chybovost, právě z důvodů existence nepředvídatelných faktorů.

V realitách se nás např. lidé často platí, jak se bude vyvíjet realitní trh a ceny nemovitostí. V článku Jaké vnější faktory ovlivňují ceny nemovitostí jsem popsal faktory, které není v lidských silách možné předpovědět a které ovlivňují realitní trh. Je sice možné načrtnout pravděpodobné scénáře vývoje, ale má to své limity.

Teď už víte, na co se musíte zaměřit, abyste se stali experty ve svém oboru a můžete se pustit do práce 🙂

Chcete se stát realitním makléřem v Alfě nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu