Práce na IČO, jak na to?
Práce na IČO, nebo jak se také říká “práce na živnost“ či “práce na živnostenský list“, je nejsnazší cestou, jak se živit tím, co vás baví. Co konkrétně potřebujete k tomu začít podnikat?
Co je práce na IČO
Práce na IČO je podnikání se všemi výhodami i nevýhodami, které jsou s podnikáním spojené. IČO je zkratka pro “identifikační číslo osoby“. V rámci ČR je IČO unikátní osmimístné číslo, které je přiděleno konkrétní právnické osobě. V České republice je v současnosti zhruba 1,1 milionu živnostníků (646 tis. na hlavní poměr, 453 tis. na vedlejší).
Práce na IČO je především prací na vlastní zodpovědnost a se svojí pověstí. Při práci na IČO podniká OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) na své jméno. Živnost se nedá převést na jinou osobu a zaniká smrtí živnostníka.
Jak si založit živnost?
Vyplňte jednotný registrační formulář:
Zaplaťte správní poplatek ve výši 1000 Kč
- můžete jej uhradit osobně při ohlášení živnosti na živnostenském úřadě, na Czech POINTu či převodem
Připravte si doklady
Kromě vyplněného formuláře viz výše budete potřebovat:
- občanský průkaz
- pokud se vaše provozovna nenachází v místě vašeho trvalého bydliště, budete potřebovat doklad dokazující právní titul pro užívání prostor – list vlastnictví, když nemovitost vlastníte, nebo nájemní smlouvu, pokud jej máte pronajatý
- doklad o zaplacení správního poplatku
Zvolte si příslušný živnostenský úřad
- pro ohlášení živnosti můžete na kterýkoliv
Podejte ohlášení – můžete následujícími způsoby:
- online, pokud jste vyplnili JRF online, můžete jej živnostenskému odboru doručit na elektronickou podatelnu (budete potřebovat uznávaný elektronický podpis), nebo do datové schránky (musíte mít aktivovanou datovou schránku)
- poštou – pokud máte vyplněný PDF formulář
- osobně na kterémkoliv živnostenském úřadě či Czech POINTu
Získání výpisu
- pokud jste splnili veškeré náležitosti pro ohlášení živnosti, úřad provede zápis do živnostenského rejstříku ve lhůtě 5 pracovních dnů ode dne doručení ohlášení a následně vám vydá výpis
Co dále musíte udělat
- Finanční úřad – Povinnost podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného správce daně (podle vašeho trvalého bydliště) do 15 dnů od zápisu do živnostenského rejstříku. Přihlášku k registraci si můžete stáhnout zde.
- Zákonná pojištění – Lhůta pro přihlášení se do České správy sociálního zabezpečení a vaší zdravotní pojišťovny je 8 kalendářních dnů od zahájení vaší podnikatelské činnosti.
- Založte si podnikatelský účet v bance dle vašeho výběru.
- Založte si datovou schránku – je povinná pro všechny živnostníky a zásadním způsobem vám zjednoduší komunikaci s úřady.
Výše záloh
- Minimální měsíční zálohy za sociální pojištění v roce 2023 činí 2 944 Kč pro OSVČ na hlavní poměr a pro OSVČ na vedlejší poměr 1 178 Kč.
- Výše minimálních měsíčních záloh za zdravotní pojištění je stanovena na 2 722Kč.
Výhody práce na IČO
- Svoboda – práci si organizujete dle vlastních potřeb. Záleží jen na vás, kdy budete pracovat a kdy si vezmete volno.
- Vyšší čistá odměna – pokud jste pracovití a vaši práci děláte dobře, patrně si vyděláte více, než zaměstnanci. Na druhou stranu, pokud pracovití nejste, podnikání není pro vás.
- Smysluplnost – budujete svůj vlastní business, na kterém vám záleží a který třeba v budoucnu můžete předat svému potomkovi.
- Pracujete odkudkoliv – pokud to vaše činnost umožňuje, můžete pracovat kdekoliv, kde zrovna máte chuť.
- Rozhodujete vy – jste sami sobě šéfem a nikdo vás nekontroluje. Zodpovídáte se jen svým klientům a sami sobě.
Nevýhody práce na IČO
- Na OSVČ se nevztahuje ochrana ze zákoníku práce, tedy žádná dovolená či pravidelná mzda.
- Administrativní náročnost – veškerou agendu spojenou s daňovými povinnostmi, pojištěním atd. si živnostník musí řešit sám.
- Náročnější začátky, riziko krachu.
- Neodcházíte večer domů s čistou hlavou.
Zaměstnanecký poměr nebo práce na IČO?
Zde jsme dopodrobna popsali výhody a nevýhody zaměstnání vs. podnikání.
V krátkosti neexistuje jednoznačná odpověď, co je lepší. Pro někoho, kdo je naturelem podnikatel, je důležitější svoboda, nezávislost, možnost organizovat si čas dle svých potřeb, teoreticky neomezený příjem či možnost budovat něco vlastního. Bude však muset být ochoten přijmout i určitou míru rizika, zodpovědnosti a větší administrativní zátěže.
Na druhou stranu někdo, kdo má spíše zaměstnanecké myšlení a chce mít po práci čistou hlavu, bude hledat jistoty, stabilní příjem i za cenu limitu ve výdělcích, dodržování pracovní doby a především pocitu, že jen plníte úkoly nadřízeného a děláte práci, která nemusí být úplně smysluplná.
Pokud jste nastavením spíše podnikatelé a hledáte zajímavý a atraktivní obor, podívejte se, jak se stát realitním makléřem, nebo si pro začátek přečtěte více o práci realitního makléře.