Má smysl začít v realitách v dnešní době?

Má smysl začít v realitách v dnešní době?

Poptávka po nemovitostech klesla, hypotéky jsou drahé. Má smysl se stát realitním makléřem právě teď?

Novináři rádi píšou, jak vysoké úroky z hypoték drtí majitele nemovitostí a v různých pádech skloňují slovo krize. Čím dál častěji se píše o pádu cen nemovitostí.

Dotýká se pokles realitního trhu práce realitních makléřů a má vůbec smysl začít právě teď v realitách?

Má recese vliv na příjmy makléřů

Nekvalitní a neflexibilní makléře opravdu pokles na realitním trhu bolí. Ti, kteří se nedokážou přizpůsobit novým podmínkám na trhu skončí. Jejich místo obsadí makléři schopnější, flexibilnější, kteří umění na změny reagovat. Navíc, změny na realitním trhu vždy přináší nové obchodní příležitosti.

Zažil jsem to v recesi v letech 2008 až 2011. Dobří makléři dělají dobré realitní obchody v jakékoli době, špatným makléřům se nedaří ani v těch nejlepších časech.

V realitní branži není nikdy nouze o práci. A i kdyby přesto bylo méně obchodů, makléři mohou více pracovat na svém marketingu. Např. vylepšovat osobní webové stránky makléře, vytvářet obsah (články, videa s realitní tématikou), pracovat se sociálními sítěmi, udělat si pořádek v klientské databázi, učit se nové dovednosti, na které nebylo dříve tolik času. Práce na marketingu je nikdy nekončící práce. Ten, kdo se mu aktivně věnuje, získává konkurenční výhodu.

Když jsou úroky z hypoték vysoké, méně lidí nemovitosti kupuje a více lidí své bytové potřeby řeší pronájmem nemovitostí. S pronájmy se nyní roztrhl pytel a makléři, kteří se pronájmy zabývají, mají práce hodně.

Statistika realitních obchodů

Prodává se nebo trh stojí? Graf níže ukazuje počet vkladů vlastnického práva v Katastru nemovitostí (Změna vlastnictví nemovitosti) od roku 2006 až do současnosti.

Zdroj dat: Katastr nemovitostí

Z grafu vidět, že neustále dochází ke změně vlastnictví. Nemovitosti se prodávaly i v letech 2008 až 2011. Tedy v době největší realitní krize v novodobých dějinách.

Mění se nabídka, poptávka a cena nemovitostí. Někdy se prodává méně, někdy více, ale trh nikdy nestojí. Dokud jsou lidé, nemovitosti a svobodný trh, obchody se nikdy nezastaví.

Příležitosti pro realitní makléře

V dobách hospodářského růstu a nízkých úrokových sazeb roste poptávka po nemovitostech a tím i jejich cena.

V době recese naopak roste nezaměstnanost, více lidí nemá na splátky hypoték, firmy krachují, roste počet exekucí, insolvencí. S tím roste nabídka nemovitostí na trhu a ceny nemovitostí klesají.

Navíc neustále probíhá generační výměna nemovitostí, lidé se rozvádí, zakládají rodiny. Je to kontinuální proces, při kterém se prodávají nemovitosti.

V dobách recese jsou na jedné straně lidé, kterým se nedaří a jsou nuceni své nemovitosti prodat. Na straně druhé jsou lidé, kteří čekají až dojde k poklesu cen nemovitostí, aby je mohli výhodně nakoupit.

Všechny shora uvedené situace představují obchodní příležitosti pro schopné realitní makléře.

Je jedno, jestli jde realitní trh nahoru nebo dolu, nemovitosti se prodávají stále.

Recese je skvělou příležitost k výhodným nákupům nemovitostí. Každý realitní investor to ví a na recesi vyhlíží. Ví to i makléři. Proto schopní makléři pomáhají investorům vyhledávat zajímavé investiční příležitosti, a nebo sami investují do nemovitostí a pronajímáním si vytvářejí pasivní příjmy. Kdo má první informace o výhodných nabídkách nemovitostí na prodej? Opět makléři.

I na klesajícím trhu mohou makléřům růst tržby. Jsou-li dobří, rostou na úkor slabších makléřů.

Když zažít v realitách, tak v Alfě

Z každé recese RE/MAX vyšel silnější. Ukázalo se to v Česku i v zahraničí. V ekonomicky horších časech totiž klienti raději využívají služeb zavedených, silných a stabilních firem.

RE/MAX Alfa je prosperující, finančně zdravou společností, která vám poskytne kvalitní zázemí, podporu a realitní vzdělání pro váš úspěch na realitním trhu v jakékoli době.

Mám zájem stát se realitním makléřem

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer REMAX Alfa
Tel. 603 426 237

Co o Alfě říkají naši makléři?

Načítání…

Články o práci makléřů

Načítání…
icon

Osobní růst a vzdělávání

Věříme, že jedním z klíčových bodů úspěchu obchodníka je dlouhodobé, kontinuální vzdělávání. Po makléře zajišťujeme mentoring, koučing, pořádáme workshopy, semináře, na které zveme i hosty od konkurence či z jiných oborů. Naši makléři mají možnost účastnit se evropských či celosvětových RE/MAX Conventions, kde své know-how sdílejí ti nejlepší makléři z celého světa.

icon

Inspirativní prostředí

Pokud máte ambici stále se rozvíjet a patřit k nejlepším, Alfa je místo pro vás. O makléře se starají jen manažeři a mentoři, kteří v oboru dosáhli vynikajících výsledků. Naši makléři patří v oboru ke špičce - v současnosti již 8 našich makléřů patří do prestižní celosvětové RE/MAX síně slávy.

icon

Osobní svoboda

Naši makléři jsou podnikatelé a svůj čas si řídí sami. Jak si naplánují vlastní denní program a kolik času stráví prací je jen na nich. Nezajímá nás vysedávání v kanceláři či vyplňování reportů, pro nás je klíčová především spokojenost a pozitivní zpětná vazba klientů.