Má smysl stát se realitním makléřem v roce 2023?

Má smysl stát se realitním makléřem v roce 2023?
Doba čtení: 4 minuty

Poptávka po nemovitostech klesla, hypotéky jsou drahé. Má smysl se stát realitním makléřem právě teď?

V minulém roce se v médiích začalo psát o poklesu cen nemovitostí. Někteří novináři dokonce rovnou píšou o pádu cen a v různých pádech skloňují slovo krize.

Jaký má recese vliv na práci a příjmy makléřů

Nekvalitní a neflexibilní makléře opravdu pokles na realitním trhu bolí. Ti, kteří se nedokážou přizpůsobit novým podmínkám na trhu skončí. Jejich místo obsadí makléři schopnější, flexibilnější, kteří umění na změny reagovat. Navíc, změny na realitním trhu vždy přináší nové obchodní příležitosti.

Zažil jsem to v recesi v letech 2008 až 2011. Dobří makléři dělají dobré realitní obchody v jakékoli době, špatným makléřům se nedaří ani v těch nejlepších časech.

V realitní branži není nikdy nouze o práci, pokud jste schopným obchodníkem. A když se méně prodává, makléři mohou více pracovat na svém marketingu. Např. vylepšovat osobní webové stránky makléře, vytvářet obsah (články, videa s realitní tématikou), pracovat se sociálními sítěmi, udělat si pořádek v obchodní databázi, učit se nové dovednosti, na které nebylo dříve tolik času. Práce na marketingu nikdy nekončí. Ten, kdo se mu aktivně věnuje, má více obchodů.

Když jsou úroky z hypoték vysoké, méně lidí nemovitosti kupuje a více lidí své bytové potřeby řeší pronájmem nemovitostí. S pronájmy se nyní roztrhl pytel a makléři, kteří se pronájmy zabývají, mají práce hodně.

Vysoké úrokové sazby mají za následek pokles poptávky po nemovitostech a tím i pokles cen. Nicméně, jakmile nemovitosti začnou klesat, přicházejí noví kupci, kteří pokles cen dlouhodobě vyhlíží. Investoři nebo lidé, kteří chtějí koupit, ale nebyly ochotni kupovat za vysoké ceny roku 2021.

Statistika realitních obchodů

Graf níže ukazuje počet vkladů vlastnického práva v Katastru nemovitostí (Změna vlastnictví nemovitosti) od roku 2006 až do současnosti.

Z grafu vidíte, že nemovitosti se stále prodávají.

Zdroj dat: Katastr nemovitostí

Mění se nabídka, poptávka a cena nemovitostí. Někdy se prodává méně, někdy více, ale trh nikdy nestojí. Dokud žijí lidé, jsou nemovitosti a svobodný trh, obchody se nikdy nezastaví.

V roce 2022 nám klesly tržby o 10 % na 95,7 mil. Kč.

Nemovitosti se prodávají delší dobu a za méně peněz. To ale není žádná tragédie. Rok 2022 byl stále naším druhým nejúspěšnějším rokem v historii.

Příležitosti pro realitní makléře

Neustále probíhá generační výměna nemovitostí, lidé se rodí, umírají, zakládají rodiny nebo se pro změnu rozvádějí. Je to kontinuální proces, při kterém se neustále prodávají nemovitosti. To vše představuje pracovní příležitosti pro makléře, kteří chtějí lidem pomáhat s řešením jejich realitních starostí. Další informace o příležitostech se dozvíte v článku Jaké jsou příležitosti realitních makléřů.

V zásadě je jedno, jestli jde realitní trh nahoru nebo dolů, nemovitosti se prodávají stále.

Recese je skvělou příležitost k výhodným nákupům nemovitostí. Každý realitní investor to ví a na recesi vyhlíží. Ví to i makléři. Proto schopní makléři pomáhají investorům vyhledávat zajímavé investiční příležitosti nebo sami investují do nemovitostí a pronajímáním si vytvářejí pasivní příjmy. Kdo má první informace o výhodných nabídkách nemovitostí na prodej? Opět makléři.

I na klesajícím trhu mohou makléřům růst tržby. Jsou-li dobří, rostou na úkor slabších makléřů.

Když začít v realitách, tak v Alfě

Z každé recese RE/MAX vyšel silnější. Ukázalo se to v Česku i v zahraničí. V ekonomicky horších časech totiž klienti raději využívají služeb zavedených, silných a stabilních firem.

RE/MAX Alfa je prosperující, finančně zdravou společností, která vám poskytne kvalitní zázemí, podporu a realitní vzdělání pro váš úspěch na realitním trhu v jakékoli době.

Přečtěte si také: 18 důvodů, proč se stát realitním makléřem v RE/MAX Alfa

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu