Jaké problémy často dělají realitky makléřům, kteří se rozhodnou odejít ke konkurenci?

Jaké problémy často dělají realitky makléřům, kteří se rozhodnou odejít ke konkurenci?
Doba čtení: 3 minuty

Realitní makléři často vůbec neřeší, co se stane, když se rozhodnou přejít z jedné realitní kanceláře do druhé. Manažeři realitních kanceláří bohužel, až příliš často hází makléřům, kteří se rozhodnou přejít ke konkurenci nebo založí vlastní realitní kancelář, klacky pod nohy. A proto by měli i tuto otázku řešit předtím, než se rozhodnou v nějaké realitní kanceláři pracovat.

Jaké problémy realitní kanceláře odcházejícím makléřům nejčastěji dělají?

  • Snaží se zabránit odchodu svých makléřů ke konkurenci konkurenčními doložkami.
  • Brání jim v převodu telefonních čísel, která si makléři převedli pod realitní kancelář z důvodů získání výhodnějších tarifů.
  • Snaží se makléřům různými sankcemi ve smlouvě zakazovat pracovat s klienty, se kterými se seznámili v původní realitní kanceláři.
  • Snaží se nárokovat si vlastnictví obchodní databáze, kterou si realitní makléř vybudoval za dobu svého působení v realitní kanceláři.
  • Blokují makléřům výplatu provizí z posledních uzavřených transakcí či jim vyplácení komplikují.
  • Očerňují své odcházející kolegy.

Pokud přemýšlíte o práci realitního makléře, snažte se také zjistit, jak se kancelář chová k realitním makléřům, kteří se od ní rozhodnou odejít ke konkurenci. Možná o tom při hledání vašeho nového působiště takto nepřemýšlíte, ale měli byste. Může se stát, že se vám ve stávající realitní kanceláři po nějaké době nebude líbit a budete přemýšlet o změně. A to i přesto, že jste zpočátku nadšeni, manažer i kolektiv na vás udělali výborný dojem. Jenže lidé přicházejí a odcházejí, a proto i skvělý tým dnes nemusí být skvělým týmem zítra. Navíc i růžové brýle si po nějaké době sundáte a pravda může být jiná než jste si mysleli.

Jak zjistit, jak se realitní kancelář chová ke svým bývalým makléřům?

Jaké problémy vám potenciálně mohou hrozit při přechodu ke konkurenci byste měli začít zjišťovat ještě předtím, než do vámi vybrané kanceláře nastoupíte. Ptát se na podmínky odchodu ve chvíli, kdy chcete začít pracovat, může makléřům přijít nevhodné a často je to ani nezajímá. To je však chyba. Dnes vám řeknu, jak však informace můžete zjistit.

Konkurenční doložky či zákaz přechodu ke konkurenci

Některé kanceláře mají jasnou politiku zákazu odejít ke konkurenci a tento zákaz je součást smlouvy o spolupráci. Dopředu tak máte jasnou představu, jaká je politika takové kanceláře a víte na čem jste. Ačkoli si myslím, že konkurenční doložky jsou přežitek, nezatracuji je. Některé kanceláře si chtějí pojistit, aby se jim vrátili prostředky, které investují do výcviku makléřů. V Alfě žádné konkurenční doložky nemáme.

Ptejte se makléřů na sociálních sítích

Např. na Facebooku jsou dvě početné skupiny realitních makléřů: Realitní makléři v Praze a okolí a Realitní makléři v ČR. Staňte se členem těchto či podobných skupin a zeptejte se online. Majitel jedné české realitní sítě dokonce v posledních dnech vyhrožoval, že jeho právníci udělají vše, aby Facebook skupinu Realitní makléři v ČR zrušil, protože ho diskutující kritizovali. Až k takovým nástrojům se mohou někteří manažeři kanceláří uchýlit.

Ptejte se makléřů z kanceláře, ve které chcete pracovat

Znáte nějaké makléře z vybrané kanceláře? Zeptejte se jich, jak se chová k odcházejícím makléřům.

Zeptejte se makléřů, kteří z vámi vybrané kanceláře odešli

Pokud nějaké makléře znáte, zeptejte se jich. V případě kanceláří, které mají pobočky nebo sítě zjistěte chování v dotyčné pobočce. Stává se, že jedna pobočka má skvělého manažera a funguje skvěle a druhá pobočka má egoistického manažera, který vám bude dělat při odchodu problémy. Vše je o lidech.

Má vámi vybraná realitní kancelář nějaký kodex mobility, přechodu nebo Politiku loučení jako má RE/MAX Alfa?

Systémově stanovená politika kanceláře k odcházejícím makléřům napovídá o kultuře procesu a chování a je určitě dobrým signálem.

Příspěvky v blogu