Jak začít podnikat. Co si nejdříve vyjasnit

Jak začít podnikat. Co si nejdříve vyjasnit
Doba čtení: 5 minut

Podnikání není sprint, ale maraton, kde se hraje o váš čas, energii, peníze i nervy. Než se do toho vrhnete po hlavě, je dobré si odpovědět na několik klíčových otázek. Tohle je startovní kontrolní seznam, který vám pomůže zjistit, jestli jdete podnikat s hlavou, nebo jen s chutí.

1. Jaký máte kapitál do startu?

Bez peněz to nepůjde. Vaše finanční možnosti určí, jak velké budou vaše podnikatelské ambice. Neznamená to, že musíte mít miliony na účtě, ale musíte vědět, s čím pracujete. Pokud vás přitahují velké plány, ale vaše účty hlásí “mínus”, je čas přibrzdit a začít skromněji. Dobrá zpráva? I s minimem lze začít, pokud máte nápad, tah na branku a pracovitost.

2. Kolik času chcete podnikání věnovat?

Chcete rozjet byznys naplno, nebo ho zkoušet bokem při zaměstnání? Obě varianty mají svá pro a proti. Vedlejší výdělek je bezpečnější, ale málo efektivní. Plný úvazek je risk, ale dává podnikání šanci růst. Rozhodněte se, kolik jste ochotni obětovat a jak rychle chcete vidět výsledky.

3. Baví vás komunikace s lidmi?

Podnikatel bez schopnosti komunikovat je jako obchod bez vývěsního štítku. Lidi s vámi musí chtít spolupracovat, věřit vám, být vašimi klienty. A to bez komunikace nepůjde. Jestli se bojíte zvednout telefon, bude to chtít trénink. Nevadí. Ale bez ochoty mluvit a naslouchat to daleko nedoženete.

4. V jakém oboru podnikat?

Začněte u toho, co znáte – vystudovaný obor, profesní praxe nebo záliba. Pokud máte chuť na změnu, inspirujte se v článku V čem podnikat. Nápady na podnikání. Svět se mění, vznikají nové příležitosti. Jednou z nich je i podnikání v realitách: můžete začít jako makléř a skončit jako investor nebo developer.

Zajímají-li vás řemesla, podívejte se na seznam řemeslných živností.

Pokud raději pracujete hlavou, je seznam ještě pestřejší. Navíc stále vznikají nové a nové příležitosti, příležitosti, které tu ještě před desítkami let nebyly. Neustále vznikají nové podnikatelské příležitosti a staré zanikají. To je normální život.

Jedním z perspektivních oborů je podnikání v oblasti nemovitostí. Můžete začít jako realitní makléř nebo správce nemovitostí. Úspěšní makléři, když vydělají peníze, začnou sami investovat do nemovitostí a stávají se realitními investory, někdy i developery.

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Chci se stát realitním makléřem

5. Hlava nebo ruce?

Děláte raději rukama, nebo vás baví mentální výzvy? Jste kutil, obchodník, analytik nebo kreativní duch? Podnikání má různé podoby a je třeba zvolit si takovou, která ladí s vaší přirozeností.

6. Nové obory nebo ověřená klasika?

I v oborech, které fungují desítky let, se dá uspět. Důležité je přijít s lepším servisem, chutější pizzou nebo rychlejší službou. A pokud chcete přijít s něčím naprosto novým? I to jde. Ale buďte připraveni na odpor okolí, riziko a cestu, kde si budete muset razit cestu sami.

7. Dejte na svoji intuici

Při výběru oboru naslouchejte svým reakcím. Z něčeho máte husí kůži? Něco vás odpuzuje? Sledujte to. Podnikejte v tom, co vás baví. Jinak to dlouho nevydržíte.

Hledáte konkrétní nápady? Přečtěte si článek V čem podnikat. Nápady na podnikání

8. Mějte pod kontrolou strach

Strach je váš parťák, ne nepřítel. Ale nesmí vás ovládat. Naučte se ho použít jako nástroj pro lepší přípravu, ne jako důvod, proč to vzdát.

9. Sebekázeň, disciplína

Podnikatel není nikým jiným než svým vlastním šéfem. A šéf, který si dovolí vůli k odkládání, těžko dosáhne nějakých výsledků. Režim, plánování, schopnost pracovat i když se nechce – to vás drží nad vodou.

Přečtěte si také Jak zvýšit disciplínu v práci.

10. Musíte vědět, co dělat správně

Tvrdě makat je super, ale pokud pracujete na nesprávných věcech, nikam se nedostanete. Učete se prioritizovat, delegovat a vědět, co má pro vaše podnikání největší dopad.

Přečtěte si také článek o delegování.

11. Získejte živnostenský list

Když už víte, že chcete začít podnikat, požádejte o živnostenský list. Musíte si předem zjistit, jaký typ živnosti pro vaše podnikání potřebujete. Existují 3 typy živností.

Volná živnost

Musíte splnit jen všeobecné podmínky. Stačí vám, pokud chcete zprostředkovávat obchod a služby, dělat poradenskou činnost atd.

Vázaná živnost

Musíte prokázat odbornou způsobilost k dané činnosti. Např. práce realitního makléře je vázaná živnost. Podrobnosti, co musíte splnit, se dočtete v článku Jak se stát realitním makléřem.

Řemeslná živnost

Musíte prokázat, že splňujete podmínky. Např. doložit výuční list, maturitu v oboru, diplom nebo praxi v oboru.

Koncesovaná živnost

Podmínkou pro získání koncese je prokázání odborné způsobilosti a povolení příslušného orgánu státní správy.

Pokud nevíte, co je potřeba pro vámi zvolenou živnost, jděte se zeptat na živnostenský úřad. Poradí vám.

Pro získání živnosti vyplňte na živnostenském úřadu formulář a předložte občanský průkaz. Živnostenský list stojí 1.000 Kč. Základní podmínkou pro získání živnostenského oprávnění je mít čistý trestní rejstřík. Ten si úřad obstará sám.

12. Je podnikání skutečně pro vás?

Tohle si musíte poctivě zodpovědět. Pokud vás tenhle článek spíš vystrašil než motivoval, možná je lepší zůstat u zaměstnání. Ale jestli vás něco na tom celém táhne, znejistí, ale taky vzrušuje, pak to možná stojí za to.. Začněte tam, kde máte podporu, třeba ve firmách, které podnikatelům nabízí zázemí, školení a vedení. Například RE/MAX Alfa.

Tipy na podnikání najdete v článku V čem podnikat. Nápady na podnikání.

Přemýšlíte o práci realitního makléře? Ukážeme vám, Jak se stát úspěšným realitním makléřem a poskytneme vám podporu.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák

Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu