Jak si zvýšit disciplínu v práci

Jak si zvýšit disciplínu v práci
Doba čtení: 5 minut

Sebekázeň je pro úspěch v podnikání a v životě velmi důležitá. S disciplínou dosáhnete mnohem více a mnohem snadněji. Jak si zvýšit disciplínu v podnikání?

Sebekázeň je i jednou z příčin, která rozděluje realitní makléře na úspěšné a ty neúspěšné.

Když jsem začal podnikat, bylo mi 20 let, měl jsem s disciplínou problém. Velký problém. A právě proto jsem se v podnikání dost plácal.

Obrat k lepšímu nastal, když jsem se ve 27 letech stal realitním makléřem v jedné malé realitní kanceláři, kde majitel firmy vyžadoval tvrdou disciplínu. Každé ráno v 8.30 hodin stál u dveří a kdo přišel pozdě, zaplatil 100 Kč pokutu. Museli jsme reportovat, co děláme a kdo nesplnil plán, měl problém. Výsledkem bylo, že jsme byli úspěšnou kanceláří s velmi produktivními makléři.

Dnes mi ta pravidla přijdou brutální. Kdokoli by mě chtěl dnes takto peskovat, poslal bych ho k šípku, ale tehdy jsem za tento bič byl velmi rád. Nahrazoval mi nedostatečnou sebekázeň a pomohl mi vytvořit zdravé pracovní návyky a nakonec v podnikání uspět. Teď už žádný podobný bič nepotřebuji, protože mám pracovní návyky v sobě.

Občas nad tím přemýšlím. Problém, který jsem měl kdysi já, má spousty lidí i dnes. Často je to vidět právě u mladých lidí, kteří pracovní návyky ještě nemají vytvořeny. Ale nejen u nich.

Slova „prokrastinace, disciplína a sebekázeň“ vyhledává na Googlu dohromady měsíčně cca 9.000 lidí v Česku.

Ve firmách mají zaměstnanci šéfa, v mnoha firmách píchačky a ty dohlíží, aby se do práce přišlo včas a práce byla udělána, jinak nejsou bonusy či následuje trest.

Ale, co podnikatelé? Ti nad sebou žádného šéfa nemají. A také mají někdy problém se sebekázní. Když nepracují, jsou bez peněz.

Občas se mě někdo zeptá, co dělám proti prokrastinaci. Říkám: „nejlepší ochrana před prokrastinací je zvednout se a práci udělat“. Jenže to mnohým prokrastinátorům nepomůže. Proto vám nabízím několik tipů, které vám pomohou vytvořit si pracovní návyky a sebekázeň zvýšit.

1. Dělejte práci, která vás baví

Když děláte práci, která vás baví a vidíte v ní smysl, je mnohem snazší mít disciplínu. Jste totiž poháněni vnitřní motivací a to vám sebekázeň pomáhá zvýšit. O motivaci jsem napsal také Proč je silná vnitřní motivace důležitá pro váš úspěch.

Pokud děláte práci, která vás nebaví nebo dokonce ubijí, změňte ji. Čím dříve to uděláte, tím lépe.

Zvažte práci realitního makléře. Práce makléře je všechno jiné, jen ne nuda. Nebo se podívejte na 39 nápadů na podnikání.

Máte práci, která vás baví a přesto máte problém se sebekázní? Pak je ten pravý čas najít někoho, kdo vás bude motivovat a podporovat předtím, než si vytvoříte špatné návyky. Ty může být později těžké změnit.

2. Odpovědnostní partnerství

Nejjednodušší a zároveň nejlevnější je, když si najdete kolegu, který dělá stejnou práci jako vy, je na stejné profesní úrovni jako vy a rozumíte si s ním.

Vytvořte spolu odpovědnostní partnerství. To znamená, že se budete vzájemně zodpovídat za práci, kterou uděláte a nastavte si motivační prvky. Musíte oba dva udělat závazné, pevné rozhodnutí, jinak to nebude fungovat.

Například

Každý týden se sejděte a písemně se dohodněte na pracovních úkolech na příští týden. Ten, kdo své pracovní úkoly nesplní, zve toho druhého na oběd. Pokud se ukáže, že taková motivace je nedostatečná, zvyšte cenu za nesplnění úkolu. Můžete se domluvit, že „pokuta za nesplnění úkolů“ půjde např. na charitu. To, na čem se domluvíte je jen a pouze na vás. Důležité je, aby vás to motivovalo k akci.

Odpovědnostní partnerství je u začínajících realitních makléřů velmi efektivním a levným motivačním prvkem.

Další formou odpovědnostního partnerství může být „dohoda“ mezi vámi a vaším přítelem či členem rodiny. Není to tak ideální jako mezi kolegy, protože někdo zvenčí nemá vhled do vaší práce. Na druhou stranu vám může nabídnout nezaujatý názor zvenčí. A to může být také užitečné.

3. Trenér, kouč

Chcete-li dosáhnout nadprůměrných výsledků v práci, přemýšlejte, že si najmete osobního trenéra, kouče. Mít trenéra ve sportu je běžné. Každý profesionální sportovec ví, že když se chce dostat na mistrovství světa, bez trenéra se tam nedostane.

Ale, kdo má trenéra v podnikání? Málokdo.

Přitom je to stejné. Chcete zvýšit disciplínu, dosáhnout mimořádných výsledků v podnikání? Najměte si trenéra, který vás bude posouvat dál. Zvýší laťku a pomůže vám ji překonávat.

Poznal jsem, jakou silou na nás působí výzvy někoho jiného ke zvýšení výkonu, když jsem měl před několika lety osobního trenéra. Objevil jsem zajímavý vzorec. Rozdíl v účinnosti mezi nucením sebe sama udělat více a toutéž snahou někoho jiného nás k tomu přimět je obrovský. Můj trenér dokázal, že jsem prováděl cvičení, o jakých bych nikdy nesnil, že jsem jich schopen, a potom je ještě zopakoval. Cvik, o němž bych nevěřil, že je v mých silách, jsem nejen provedl, ale ještě třikrát zopakoval. Teprve během druhého opakování jsem si uvědomil, že nezemřu a začal jsem se cítit výborně. Byl bych schopen to dokázat sám? Rozhodně ne. Nechat druhé, aby nás přiměli namáhat se víc, je způsob, jak růst rychleji, než bychom dokázali sami bez cizí pomoci.

Výtažek z knihy Leadership s klidnou myslí.

4. Mentor

Pokud patříte k těm, co si dobrého byznysového trenéra nemohou dovolit, řešením může být mentor.

V mnoha firmách, které jsou postaveny na spolupráci mezi podnikateli, jako jsou realitní kanceláře, pojišťovací, hypoteční agentury, multilevel marketingové firmy atd., jsou mentoři, kteří pomáhají začínajícím podnikatelům uspět.

Mentor je odborným poradcem a pomáhá začátečníkům uspět. Jedna z jeho rolí je právě i pomoc s vytvářením zdravých pracovních návyků a disciplínou u nováčků v oboru. Mentory začínajících makléřů máme i v RE/MAX Alfa.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu