Práce realitního makléře na půl úvazku. Má to smysl?

Práce realitního makléře na půl úvazku. Má to smysl?

Občas se setkáváme s tím, že někteří lidé chtějí být realitním makléřem na půl úvazku při zaměstnání nebo dalším podnikání.

Možná vám zní lákavě nabízet více služeb najednou. Např. Prodat nemovitost, k tomu vyřídit hypotéku, ještě třeba klientovi sjednat životní pojistku, prodat mu tepelné čerpadlo atd. Jeden klient vám tak vygeneruje více příjmu. Zní to lákavě?

Možná vám to přijde, jako cesta k vyšším příjmům, ale ve finále je to cesta, jak být méně úspěšným a chudším člověkem, než byste mohli.

Někdy mají začínající makléři ještě jednu práci, aby si zajistili přísun peněz, než se jim reality rozběhnou. To je pochopitelné, respektujeme to. Nicméně. Měli byste si být vědomi rizik. Ne nadarmo se říká:

10 řemesel, jedenáctá bída

Chcete-li v nějakém práci být skutečně úspěšní a vyniknout, musíte se na ní koncentrovat. Pokud se budete koncentrovat na více činností najednou, nikdy se skutečným profíkem nestanete. Spíše broukem pytlíkem. A navíc se můžete ve všech oblastech kompromitovat.

Nebojím se člověka, který trénoval 10.000 úderů. Bojím se člověka, který cvičil jeden úder 10.000 krát.

Bruce Lee

Chcete-li uspět, koncentrujte se na jednu činnost a buďte v ní lepší, než ostatní.

Možná si řeknete, že: „obchod je stále obchod“. To je pravda, ale produkty jsou různé. Chcete-li být dobrým obchodníkem, musí znát perfektně svůj produkt a vše kolem něj“

Znát dobře svůj produkt a umět ho dobře prodávat je nezbytný předpoklad úspěchu. Pokud prodáváte více produktů, klesá zákonitě i znalost jednotlivých produktů, postupů, znalost problematiky do hloubky, a to se chtě nechtě podepisuje na kvalitě služeb.

Mnohé klienty už odradí samotný fakt, že děláte více činností najednou, nespecializujete se.

Nechali byste si operovat srdce od vašeho obvodního lékaře?“ Lékař, jako lékař.

Dobře je to extrémní případ. Ale já bych si nenechal ani vyřídit hypotéku od někoho, kdo se nespecializuje jen na hypotéky, nezná dokonale všechny hypotéční produkty na trhu, protože pak je riziko, že mi nenabídne nejlepší možnou hypotéku. A tak je to se vším. Amatéři nevnímají nuance jednotlivých specializací.

Samozřejmě. Když se naučíte jednu činnost pořádně, můžete přemýšlet o širším záběru. Nicméně v té době spíše dospějete k závěru, že se vám to nevyplatí. Že je lepší dělat to, co umíte nejlépe, protože si tím vyděláte více a s menším úsilím.

Existuje další riziko souběhu více pracovních činností. A tím je koncentrace. Děláte-li více činností paralelně, musíte přepínat mezi činnostmi. Jsou-li ty činnosti odlišné, může být přepínání energeticky náročnější a z dlouhodobé perspektivy to může představovat problém. Někdy to může vést až k vyhoření.

Většinou mají tendenci dělat více činností realitní makléři, kterým se příliš, jako makléřům nedařilo a snaží se tím své příjmy vylepšit. Jenže většinou si tím moc nepomohou. Naopak budou dál upadat.

Dvě práce, když v realitách začínáte

Práce realitního makléře je běh na dlouhou trať. Trvá několik měsíců, než si sáhnete na první příjmy. A proto v začátku není špatné mít další práci. Má to hodně začínajících makléřů. Není to sice ideální, ale dává to smysl, pokud potřebujete mít stálý příjem. V určitou chvíli se vám však prodej nemovitostí rozběhne a vy se dostanete na křižovatku a zjistíte, že dvě práce nezvládáte dělat dobře. A pak byste se měli rozhodnout, které dáte přednost.

Práce na půl úvazku

Hodně realitních makléřů, kteří v realitách uspějí, pracují na půl plynu. Začnou vydělávat peníze, pak začnou investovat do nemovitostí, mají zaběhlé systémy, někteří i asistentku a tak jim zbyde více času pro sebe. Máme v týmu úspěšné makléře, kteří dělají třeba jen 3 dny v týdnu a dobře vydělávají. To je samozřejmě možné. Ale neznám nikoho, komu by se podařilo uspět tím, že začal na půl plynu. Všichni úspěšní makléři nejdříve hodně pracovali v začátku a až po několika letech zvolnili.

Navíc začínající makléři se na začátku musí naučit spoustu věcí, složit státní zkoušky. A podstoupit všechno, abyste pracovali na půl úvazku, to prostě nedává moc smysl.

Závěr

Máme zájem o spolupráci s realitními makléři, kteří se chtějí věnovat práci makléře naplno. Budeme respektovat, pokud v začátku budete mít práci, která vám umožní přežít, než se vám realitní byznys rozeběhne. Nicméně nevěřím, že je realitní makléř schopen klientům poskytnout perfektní realitní služby, pokud se práci bude věnovat jen pár hodin týdně. V takovém případě vám spíše doporučuji obrátit se na realitní kanceláře, které s tím nemají problém. Je jich takových hodně.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.
Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Co o Alfě říkají naši makléři?

Načítání…

Články o práci makléřů

Načítání…
icon

Osobní růst a vzdělávání

Věříme, že jedním z klíčových bodů úspěchu obchodníka je dlouhodobé, kontinuální vzdělávání. Pro makléře zajišťujeme mentoring, koučing, pořádáme workshopy, semináře, na které zveme i hosty od konkurence či z jiných oborů. Naši makléři mají možnost účastnit se evropských či celosvětových RE/MAX Conventions, kde své know-how sdílejí ti nejlepší makléři z celého světa.

icon

Inspirativní prostředí

Pokud máte ambici stále se rozvíjet a patřit k nejlepším, Alfa je místo pro vás. O makléře se starají jen manažeři a mentoři, kteří v oboru dosáhli vynikajících výsledků. Naši makléři patří v oboru ke špičce - v současnosti již 8 našich makléřů patří do prestižní celosvětové RE/MAX síně slávy.

icon

Osobní svoboda

Naši realitní makléři jsou podnikatelé a svůj čas si řídí sami. Jak si naplánují vlastní denní program a kolik času stráví prací je jen na nich. Nezajímá nás vysedávání v kanceláři či vyplňování reportů, pro nás je klíčová především spokojenost a pozitivní zpětná vazba klientů.