Syndrom vyhoření. Jak nevyhořet v práci

Syndrom vyhoření. Jak nevyhořet v práci
Doba čtení: 7 minut

V jakékoli práci můžete vyhořet, a to i přesto, že vás baví a jste v ní dobří. Co je syndrom vyhoření, jak mu předcházet a jaké jsou jeho příznaky. A pokud jste vyhořeli, jak se znovu nastartovat.

Předem bych chtěl říct, že nejsem lékař ani terapeut. Mám však osobní zkušenost z vyhoření. Trvalo mi 3 roky, než jsem se z něho vzpamatoval. O problematiku vyhoření jsem začal zajímat, abych ho sám překonal. A věřím, že moje osobní zkušenost může pomoci i vám, abyste nevyhořeli. A pokud už vyhoříte, může vám pomoci překonat vyhoření to, co pomohlo mě.

Vyhoření byla velmi tvrdá a zároveň velmi cenná zkušenost, protože mi ukázala, co všechno jsem v životě dělat špatně a pomohla mi můj život změnit k lepšímu. S odstupem mnoha let jsem za tuto zkušenost rád. Tím ovšem nechci říct, že bych vám ji přál. Jsou lidé, kteří se z vyhoření již nevzpamatují.

Vyhořet můžete, i když si to nepřipouštíte

Každý může vyhořet. A to i přesto, že tomu nevěříte. Také jsem tomu také nevěřil. Je jedno, jakou práci děláte. Moje práce mě bavila, byl jsem v ní úspěšný a dobře jsem vydělával. Podnikal jsem, takže jsem nad sebou ani neměl žádného psychopatického šéfa. Celý život jsem velkým optimistou, jsem mentálně stabilní. A i přesto všechno jsem vyhořel. Myslel jsem si, že vyhoření je něco, co mě nemůže potkat. Potkalo. A může to potkat i vás, pokud budete dlouhodobě ignorovat výstražné signály, jako já.

Co je to syndrom vyhoření, jeho příznaky

Syndrom vyhoření je psychický a fyzický stav, který charakterizuje celková vyčerpanost organismu. Projevuje se zejména dlouhodobou únavou, ztrátou motivaci a apatií. Může se projevit i také např. oslabenou imunitou a s ní spojenou vyšší nemocností či poklesem kognitivních schopností (např. horší paměť, myšlení, pozornost, porozumění).

Práce, která vás dříve bavila vás najednou nebaví, špatně se soustředíte, jste podráždění, emočně rozhození, apatičtí, nemáte na nic chuť, jste nemocní více než obvykle. Pokud se v tom poznáváte a toto období trvá delší dobu, pak můžete zažívat syndrom vyhoření. Máte-li podezření na vyhoření, navštivte psychologa nebo psychiatra, který vám diagnózu pomůže určit a pomůže s léčbou. V Česku syndrom vyhoření potká přibližně 20 % lidí.

Příčiny vyhoření

Když dlouhodobě vydáváte více energie, než kolik ji přijímáte, dříve či později zákonitě dojde k vyčerpání organismu. Na vině je chronický stres a dlouhodobá, výrazná nerovnováha v životě.

Pokud si dlouhodobě nakládáte větší břemeno, než kolik jste schopni schopni unést a pokud do toho nemáte rovnováhu mezi prací a osobním životem, musí se to zákonitě projevit na vašem zdraví. V takovém případě se soukolí vašeho organismu dříve či později zadře.

V mém případě jsem si zadělával na vyhoření 3 roky a další 3 roky jsem se z toho vzpamatovával. Mé vyhoření je vlastně ukázkovým příkladem. Koncem roku 2007 jsem převzal firmu jednu firmu před krachem a tak jsem musel řídit dvě firmy, do toho jsem studoval Vysokou školu. Zanedbával jsem soukromý život a celý můj život se tak dostal do značné nerovnováhy. A když to trvalo 3 roky, byl jsem vyčerpaný. Práce, která mě uspokojovala mě najednou začala ubíjet a k tomu jsem dostal zápal plic.

Jak nevyhořet nebo nastartovat po vyhoření

Následující kroky vám pomohou vyvarovat se vyhoření nebo znovu nastartovat, pokud jste vyhořeli.

Já jsem sice nikdy nevyhledal pomoc psychologa, ale doporučuji, abyste to udělali, pokud máte na vyhoření podezření.

Mě tenkrát vůbec nenapadlo hledat řešení u psychologa. V roce 2011 jsem se rozhodl udělat zásadní životní změnu. Řízení firmy jsem předal jednomu z mých kolegů. A můj jediný zájem byl opět získat energii a vzpamatovat se z vyhoření. Zaměřil jsem se na následující body. Pokud se ně zaměříte, neuděláte chybu a váš psycholog vám je určitě schválí také 🙂

Hledejte rovnováhu

Hledejte rovnováhu v trojúhelníků: Zdraví – pracovní život – soukromý život.

Pokud mezi těmito třemi prvky není dlouhodobá rovnováha, splňujete jednu z podmínek proto, abyste vyhořeli. Proces hledání rovnováhy je celoživotní proces.

Zdraví

Eliminujte chronický stres, ale vystavujte se krátkodobému stresu.

Chronický stres je zabijákem. Krátkodobý stres váš organismus posiluje a zvyšuje adaptabilitu.

Chronický (dlouhodobý) stres může vytvářet např. dlouhodobé (tj. týdny či měsíce trvající) napětí, problémy v práci či ve vztahu.

Krátkodobý stres oproti tomu trvá chvíli. Po něm přichází zklidnění a vy se cítíte lépe. Krátkodobým stresem je třeba sauna, krátká studená sprcha, cvičení atd. Podívejme se např. na studenou sprchu. Pro organismus je studená voda šokem, ale pokud nemáte zdravotní problémy, je to zdraví prospěšný šok. Srdce se rozbuší, krev rozproudí, vaše tělo začne produkovat hormony. Po krátkodobém stresu přichází zklidnění a vy se cítíte lépe. To je zdraví prospěšný stres, který vede k posilování organismu, imunity a zvyšuje adaptabilitu. U dlouhodobé stresu zklidnění nepřichází, napětí přetrvává, a to je na něm nebezpečné.

Stravujte se zdravě, sportujte, nekuřte, nepijte alkohol nebo ho aspoň omezte.

Nechte váš život plynout. Nebojujte tam, kde nemá smysl bojovat.

Meditujte

Zdraví není jen o fyzickém zdraví, ale také o duševním zdraví. U povolání, kde člověk pracuje hlavou, myšlenky nepřestávají proudit. Meditace vám pomůže zklidnit mysl.

Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu

Váš vnitřní hlas vám říká, kdy máte dost. Problém je, že lidé svému vnitřnímu hlasu často vůbec nenaslouchají a tím si způsobují problémy.

Pěstujte v sobě pozitivní myšlení

Na události kolem vás se může dívat, jako na problémy nebo jako příležitosti. Hledejte v problémech příležitosti a životní lekce. Ani vyhoření nevnímejte, jako problém, ale jako cennou životní lekci, která vám umožní se zastavit, hledat rovnováhu a stát se lepším člověkem.

Nemůžete ovlivňovat události kolem sebe, ale můžete ovlivňovat to, jak na události budete reagovat. Netrapte se událostmi samotnými, svoji energii věnujte jen na hledání nejlepších řešení v nastalých situacích.

Když nemáte zdraví, nemáte vůbec nic. Proto je péče o zdraví na prvním místě a je předpokladem, aby fungoval i váš soukromý a pracovní život.

Soukromý život

Spokojenost v soukromém životě je nezbytná, aby celý váš život byl spokojený. Pracujte na tom, aby vám život byl spokojený.

Pracovní život

Dělejte práci, která vás baví. Jste-li podnikatelem a některá část vaší práce vás nebaví, tak ji delegujte. Naučte se říkat ne, projektům, které vám nedávají smysl a klientům, kteří jsou už na počátku obchodního vztahu problematičtí.

Nespokojenost v pracovním životě, nemožnost se seberealizovat, špatné vztahy v práci, nedostatečná odměna. Je-li negativních věcí moc, může to přispět k vašemu vyhoření.

Realitní makléři by měli mít dovolenou alespoň 8 týdnů ročně, tj. každé čtvrtletí volno na 14 dní. Makléři si sice vydělají hodně peněz, ale jejich práce je organizačně a mentálně náročná, a právě proto by to měli kompenzovat více dny volna.

Vyhoření je cesta, jak být lepším člověkem

Jsem přesvědčen, že mi zkušenost vyhoření pomohla, abych se stal lepším člověkem. Nechci totiž, aby lidé v mém týmu prošli podobnou zkušenosti. Proto makléře upozorňuji na nebezpečí vyhoření, když vidím, že mu jdou naproti, aniž by si to sami uvědomovali, jako jsem si to kdysi neuvědomoval já. V některých firmách manažeři chtějí z lidí vymáčknout maximum za každou cenu. Myslím si, že to není dlouhodobě dobrá strategie. Říkám makléřům, kteří pracují příliš, aby si dali volno, odjeli na dovolenou, trávili více času s rodinou, přáteli, měli koníčky a delegovali některé aktivity. Realitní makléři jsou podnikatelé, a proto si mohou dovolit pracovní úkoly delegovat. To zaměstnanci, pokud nejsou na řídících pozicích, nemohou.

Žijte spokojenější život, seberealizujte se. Staňte se realitním makléřem v Alfě

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu