Státní makléřské zkoušky

Státní makléřské zkoušky

Kdy zájemce o práci realitního makléře musí skládat státní makléřské zkoušky a z čeho se skládají? Připravíme vás na zkoušky.

Jak získat vázanou živnost Realitní zprostředkovatel

Realitní živnost je od roku 2020 vázanou živností.

Kromě bezúhonnosti, musí makléři splňovat odbornou zůsobilost, která je definována Zákonem č. 455/1991 Sb.o živnostenském podnikání. Je třeba splnit jednu z následujících podmínek:

  • vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti vzdělávání Právo, Ekonomické obory se zaměřením na ekonomii, finance nebo marketing a obchod nebo v oblasti vzdělávání Stavebnictví se zaměřením na stavitelství nebo přípravu a realizaci staveb, nebo obdobné vysokoškolské vzdělání, které bylo získáno studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání,
  • vysokoškolské vzdělání v bakalářském programu, 1 rok praxe a absolvování mezinárodně uznávaného kurzu dle § 60a zákona 111/1998 Sb. se zaměřením na nemovitosti organizovaného na státem akreditovaném ústavu,
  • vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a 3 roky praxe v oboru, nebo
  • profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Tzn. složení státní zkoušky u autorizované osoby.

Státní makléřská zkouška

Státní makléřskou zkoušku tedy musíte absolvovat, pokud nesplňujete jednu z prvních třech podmínek.

Obsah státní zkoušky

Zkouška je složena ze tří samostatných částí – písemné, praktické a ústní. Přihlásit na zkoušku se může kdokoliv s ukončeným základním vzděláním. Celkové trvání zkoušky je minimálně 3 hodiny.

Písemná část

Písemná část je složena z uzavřených teoretických otázek A,B,C, které se týkají především orientace v právní úpravě, občanském zákoníku, daňového, insolvenčního, katastrálního a stavebního zákona, základů marketingu a znalostí souvisejících s financováním nemovitostí. Pro úspěšné absolvování se předpokládá zvládnutí každé dílčí části a celková úspěšnost alespoň 70 %.

Praktická část

Praktická část zkoumá, jakým způsobem je uchazeč schopen samostatně naložit s fiktivním obchodním případem. V této části zkoušky uchazeč využívá své vlastní technické vybavení. Jeho cílem je zjednodušeným způsobem nabrat a zpracovat obchodní případ a rámcově popsat postupy při jeho realizaci. Vysvětlit, doplnit a obhájit požadovanou činnost.

Ústní část

Ústní část se provádí formou individuálního pohovoru zkušení komise s uchazečem nad vybranými tématy, tj. základy posuzování stavu nemovitých věcí, základy marketingu, postupy a procesy při zprostředkování obchodu, organizace, strategie při prodeji, možnosti financování a podobně. Prověřují se především znalosti související s výkonem činnosti realitního zprostředkovatele.

Cena státní zkoušky

Státní zkouška 5.900 Kč: + DPH
Zvýhodněná cena pro makléře RE/MAX: 5.000 Kč + DPH

Na zkoušku se můžete přihlásit u nás.

Přečtěte si také: Jak se stát realitním makléřem

Přípravný kurz na státní zkoušku

Doporučujeme vám před absolováním státní zkoušky absolvovat přípravný kurz. Podrobnosti o kurzu a jeho cenu se dozvíte v sekci Přípravný kurz na státní makléřské zkoušky.

Chcete se stát realitním makléřem, dozvědět se o práci makléře nebo zkouškách více informací?

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.
Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Co o Alfě říkají naši makléři?

Načítání…

Články o práci makléřů

Načítání…
icon

Osobní růst a vzdělávání

Věříme, že jedním z klíčových bodů úspěchu obchodníka je dlouhodobé, kontinuální vzdělávání. Pro makléře zajišťujeme mentoring, koučing, pořádáme workshopy, semináře, na které zveme i hosty od konkurence či z jiných oborů. Naši makléři mají možnost účastnit se evropských či celosvětových RE/MAX Conventions, kde své know-how sdílejí ti nejlepší makléři z celého světa.

icon

Inspirativní prostředí

Pokud máte ambici stále se rozvíjet a patřit k nejlepším, Alfa je místo pro vás. O makléře se starají jen manažeři a mentoři, kteří v oboru dosáhli vynikajících výsledků. Naši makléři patří v oboru ke špičce - v současnosti již 8 našich makléřů patří do prestižní celosvětové RE/MAX síně slávy.

icon

Osobní svoboda

Naši realitní makléři jsou podnikatelé a svůj čas si řídí sami. Jak si naplánují vlastní denní program a kolik času stráví prací je jen na nich. Nezajímá nás vysedávání v kanceláři či vyplňování reportů, pro nás je klíčová především spokojenost a pozitivní zpětná vazba klientů.