Inzerujete ceny nemovitostí bez provize? Nedělejte to. Proč?

Inzerujete ceny nemovitostí bez provize? Nedělejte to. Proč?

Protože inzerovat nemovitost s cenou + provize RK je nelegální a také nemravné.

Stále někteří realitní makléři uvádějí cenu nemovitosti bez provize RK.

  • V lepších případech uvedou výši provize RK do poznámek k ceně.
  • V horších případech jen uvedenou poznámku „+ provize RK“.
  • V nejhorších případech neuvedou nic a sdělí svou provizi až zájemci o koupi na prohlídce.

Všechny tři možnosti jsou špatně. Klienti jsou v takových případech naštvaní na nesolidnost realitních makléřů a také za to hrozí makléřům pokuta od České obchodní inspekci. A pokud se takto chováte, tak se na realitním trhu postupně diskreditujete až jednou skončíte.

Pokud vás k tomu nutí váš prodávající klient, aby jeho nemovitost vypadala opticky lépe, odmítněte to. Pokutu nedostane on, ale vy. Navíc máte oporu v zákoně.

Uvádět celkovou cenu přikazuje Zákon o cenách

§ 13, odst. 2a) Zákona o cenách říká:

(2) Prodávající je povinen při nabídce a prodeji zboží poskytnout informaci spotřebiteli tak, aby měl možnost seznámit se s cenou před jednáním o koupi zboží, pokud tento zákon nestanoví jinak, a to

a) označit zboží cenou, kterou uplatňuje v okamžiku nabídky a vztaženou k prodávanému jednotkovému množství zboží a určeným podmínkám.

Na stránkách České obchodní inspekce se také dočtete následující text:

Podnikatel je povinen označit zboží cenou, která je konečná, tedy zahrnující všechny daně, cla a poplatky.

Kde je to upraveno: § 13 odst. 2 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách; § 3 odst. 1 písm. c) a § 12 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, § 1811 odst. 2 písm. c) a § 1820 odst. 1 písm. e) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

Neuvádět celkovou cenu včetně provize RK je tedy porušením zákona a realitnímu makléři za to hrozí pokuta od České obchodní inspekce.

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Co o Alfě říkají naši makléři?

Načítání…

Články o práci makléřů

Načítání…
icon

Osobní růst a vzdělávání

Věříme, že jedním z klíčových bodů úspěchu obchodníka je dlouhodobé, kontinuální vzdělávání. Pro makléře zajišťujeme mentoring, koučing, pořádáme workshopy, semináře, na které zveme i hosty od konkurence či z jiných oborů. Naši makléři mají možnost účastnit se evropských či celosvětových RE/MAX Conventions, kde své know-how sdílejí ti nejlepší makléři z celého světa.

icon

Inspirativní prostředí

Pokud máte ambici stále se rozvíjet a patřit k nejlepším, Alfa je místo pro vás. O makléře se starají jen manažeři a mentoři, kteří v oboru dosáhli vynikajících výsledků. Naši makléři patří v oboru ke špičce - v současnosti již 8 našich makléřů patří do prestižní celosvětové RE/MAX síně slávy.

icon

Osobní svoboda

Naši realitní makléři jsou podnikatelé a svůj čas si řídí sami. Jak si naplánují vlastní denní program a kolik času stráví prací je jen na nich. Nezajímá nás vysedávání v kanceláři či vyplňování reportů, pro nás je klíčová především spokojenost a pozitivní zpětná vazba klientů.