Nenechte se vydírat realitními portály

Nenechte se vydírat realitními portály
Doba čtení: 5 minut

Nenechte se vydírat velkými realitními portály. Pravděpodobně to také znáte. Velké nezávislé realitní portály neustále zdražují inzerci a pokud za sebou nemáte silnou profesní organizaci, nemáte moc možností, jak se tomu bránit.

Nezávislými portály rozumíme webové stránky, které nejsou provozovány realitními kancelářemi nebo asociací realitních kanceláří.

Platíte čím dál tím více peněz za inzerci a topujete o sto šest? Totéž však dělají další makléři. Efekt topování tak ztrácí smysl a jediný, kdo na tom pořádně vydělává, jsou právě tyto portály. Vadí vám to? Existují alternativy.

Velké realitní portály těží z roztříštěnosti realitního trhu. Mohou stále zdražovat, protože věří, že makléři a kanceláře se mezi sebou nedomluví na jasném NE.
A ruku na srdce. Kdo drží tyto realitní portály při životě? Právě realitní kanceláře společně s developery tvoří přes 90 % jejich příjmů z inzerce.

Realitní kanceláře přitom mají sílu dosáhnout, že velké nezávislé realitní portály skončí. A věřte nebo ne, oni jednou zavřou. A jestli to bude za pět, deset, patnáct let nebo i dříve, záleží jen na nás realitních kancelářích, jak dlouho jim dovolíme existovat.

Možná se ptáte?

  • “Jak budeme inzerovat a prodávat nemovitosti?”
  • “Jak je vůbec možné dosáhnout, aby nezávislé realitní portály zavřely? Jsou to giganti, za kterými stojí silné mediální či internetové společnosti.”

Najít odpovědi není těžké a stačí se podívat na příklady ze zahraničí.

V grafu níže uvidíte nejnavštěvovanější realitní portály v Kanadě.

Realitní portály v Kanadě

Nejnavštěvovanějším portálem je tamní asociace realitních kanceláří provozující MLS systém a pak jsou to webové stránky jednotlivých realitních sítí. Neuvidíte tam žádný nezávislý realitní portál. Proč? Protože nezávislé realitní portály nejsou schopny dohlédnout na kvalitu inzerce a inzerentů. Je jim to jedno, tedy pokud platíte inzerci. Typický příklad z českého trhu, kdy realitní makléř inzeruje nemovitosti bez pověření od prodávajícího, vykrádá nabídky ostatních makléřů, prezentuje o nemovitostech nepravdivé informace, inzeruje návnady, tj. neexistující nemovitosti jen, aby nalovil klienty atd., tak nic z toho nezávislé portály neřeší. Nemohou. A proč by vlastně měly? Pro ně jsou důležité tržby. Jedině asociace realitních kanceláří a jednotlivé realitní společnosti mají sílu sjednat si pořádek na vlastním písku a celkově přispět ke zlepšení na realitním trhu. V Kanadě si to realitní kanceláře uvědomily a společně s realitní asociací je donutily odejít z trhu. A proto jsem přesvědčen, že nezávislé realitní portály dřív nebo později skončí i u nás a s nimi skončí i některé výše uvedené nekalosoutěžní praktiky realitních makléřů.

A jak je možné dosáhnout, aby nezávislé realitní portály skončily?

Opět vám to vysvětlím na příkladu z Kanady. Ve výše uvedeném grafu vidíte jako čtvrtý nejnavštěvovanější realitní portál Zoocasa. Dnes ho vlastní realitní společnost, ale ještě na jaře 2015 to byl velmi navštěvovaný nezávislý realitní portál, který patřil telekomunikačními gigantu Rogers Communications. Tedy společnosti, která je větší než Seznam a Mafra dohromady. A přesto skončil. Zjednodušeně řečeno proto, že se realitní kanceláře spojily a dohodly se, že tam nebudou inzerovat. A kdo by chodil na realitní portál, kde nejsou nemovitosti? Zoocase nakonec nezbylo nic jiného, než portál zavřít. Nakonec ho odprodala jiné realitní společnosti. A podobný vývoj bude jednou i v ČR. Není otázkou, jestli ano či ne, ale jen kdy. Vše záleží jen na realitních kancelářích.

Pokud se probudí vedení asociace realitních kanceláří a zprovozní konkurenceschopný realitní portál a MLS systém a zároveň bude dohlížet na kvalitu inzerce svých členů, má potenciál, aby se stala nejvýznamnějším nástrojem pro prodej nemovitostí. A i kdyby asociace ve spánku pokračovala, mohou tu být další portály realitních společností jako je např. www.re-max.cz.

Pokud se nám podaří vyřadit veřejné realitní portály ze hry, budou na tom profitovat:

  • realitní makléři a kanceláře. Ušetří tak za inzerci nemalé peníze. Realitní kanceláře v ČR utratí na veřejných realitních portálech stovky miliónů korun ročně. Úsporou nákladů makléřům zbude větší podíl z uskutečněných obchodů pro sebe eventuálně mohou ušetřené prostředky investovat jinam.
  • klienti, kteří nebudou vystaveni současnému chaosu na nezávislých realitních portálech. Realitní portály realitních sítí tak budou soutěžit mezi sebou a budou mít mnohem větší motivaci dohlížet na kvalitu inzerce a poskytovaných služeb. Navíc je možné, že klesnou ceny realitních služeb.

Chcete toho také dosáhnout?

Připojte se k našemu týmu a my vám nabídneme nové možnosti propagace nemovitostí a jako silná profesní organizace pro vás vyjednáme nejlepší možné podmínky na ostatních realitních portálech. Vašim klientům tak budete schopni již nyní poskytovat lepší inzertní a realitní služby a zbude vám z uskutečněných obchodů více peněz. Vždyť jenom ze stránek www.re-max.cz a www.remaxalfa.cz prodáváme cca 30 % všech nemovitostí. Někteří naši makléři dokonce tvrdí, že i 50 %. Podíl obchodů z nezávislých realitních portálů nám dlouhodobě klesá ve prospěch našich vlastních portálů. A tak ta doba, kdy z veřejných portálů budeme moc odejít se blíží. Připojte se k našemu Alfa týmu a učiňte nejlepší krok v rozvoji vašeho realitního byznysu.

S námi můžete nemovitosti prodávat snadněji a tak svým klientům poskytovat lepší služby a zároveň vám zbude více peněz z uzavřených obchodů pro sebe.

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu