Mají začínající makléři šanci uspět na realitním trhu?

Mají začínající makléři šanci uspět na realitním trhu?
Doba čtení: 4 minuty

Z pohledu začínajícího makléře se může zdát, že na realitním trhu panuje tvrdá konkurence a uspět není snadné. Jaké mají začínající makléři šance a příležitosti na realitním trhu?

Na realitním trhu je sice hodně realitních makléřů, ale kvalitních je jako šafránu.

Konkurence není tak velká, jak se zdá

Lidem se může zdát, že je na realitním trhu velká konkurence. Dokonce kdysi někdo napsal článek, že je v ČR nejvíce makléřů na obyvatele. Tento nesmysl se postupně rozšířil. Napsal jsem o tom článek: Má ČR opravdu nejvíce makléřů na obyvatele v EU?

V Praze je cca 1 makléř na 500 obyvatel, ale například v kanadském Torontu je 1 makléř na 90 obyvatel.

Když vidím, co všechno musí dělat realitní makléři v USA nebo Kanadě, aby uspěli, většina makléřů v ČR to vůbec nedělá, a přesto se uživí. I to je důkazem, že v ČR zdaleka není taková konkurence, jako ve vyspělém světě.

Nízká kvalita realitních služeb je také důkazem, že v ČR není tak velká konkurence. Kdyby v ČR byla vysoká konkurence, tak si nekvalitní makléři na trhu ani neškrtnou. Jenže nejenže si mizerní makléři škrtnou, někteří se dokonce i slušně uživí.

V České republice počet makléřů dál poroste, tak jak se budou rozvíjet města, lidé se budou častěji stěhovat a poroste počet nemovitostí na pronájem. S tím dál poroste i konkurence mezi makléři a kvalitní makléři budou vytlačovat ty méně kvalitní.

Výhody a nevýhody začínajících makléřů

Nevýhody

Nejdříve si nalijme čistého vína. Když začínáte, nemáte zkušenosti, kontakty, máte často málo peněz na marketing. Nejistota a chyby na obchodních jednáních způsobují, že jsou začínající makléři méně úspěšní, než ostřílení mazáci. Prvních několik měsíců v branži makléři žijí v nejistotě, jestli se uživí. Ten pocit jsem zažil já, zažili ho naši nejproduktivnější makléři a zažijete ho i vy, pokud se rozhodnete stát se realitním makléřem.

Výhody

Výhody začínajících makléřů jsou často nadšení do práce, pracovitost, energie a ochota učit se nové věci. Často to u našich začínajících makléřů vidím. Dělají aktivity, které ostřílení makléři už nedělají. V marketingu experimentují a pracují na zakázkách, které už ostřílené makléře nudí. Úspěšní, zkušení makléři se už často nehrnou do prodeje každé levné garsonky v paneláku na sídlištích, zatímco nováčkové po takové zakázce ihned skočí.

Příležitosti začínajících makléřů

Když začínáte, využijte nadšení, pracovitost a energii, jako svoji největší konkurenční výhodu. Buďte, féroví, upřímní, usměvaví, pozitivní, dodržujte vše, co slíbíte a hýčkejte si každého klienta, aby se s vámi cítil dobře. Pro spoustu klientů je to důležitější, než makléř, který všechno umí, všude byl, ale je zpohodlnělý.

Je to normální vývoj. Když jsem začínal jako makléř, bylo mi 27 let. Práce makléře mě naplňovala a nadšení ze mě bylo znát. Sice jsem nemohl znalostmi konkurovat mým zkušenějším kolegům, ale mohl jsem konkurovat právě nadšením pro práci, pracovitostí, energií a pozitivitou. Díky tomu jsem hned první rok měl lepší obchodní výsledky, než makléři s mnohem většími zkušenostmi. S každou zakázkou jsem získával zkušenosti a tím se mé služby zlepšovaly. A po nějaké době už jsem také nechtěl dělat všechny zakázky a ty méně zajímavé, levnější už jsem rád předával začínajícím kolegům. To je normální vývoj.

Nemějte obavy, pokud začínáte a realitní branži ještě nerozumíte. Koncentrujte se na vaše silné stránky a držte se doporučení, které jsem popsal výše. Budete-li pracovat v realitní kanceláři, která má kvalitní mentory a práci vás naučí, vaše pravděpodobnost, že uspějete, je vysoká.

Když jsem v roce 2000 začínal, jeden můj zkušený kolega říkal: „Jdeš pozdě, nejlepší doba v realitách už skončila“. Neměl pravdu. Žádná nejlepší doba neexistuje. Vždy je skvělá doba pro ty, co chtějí nabízet perfektní realitní služby, jdou do toho s nadšením a touhou pomáhat lidem řešit jejich realitní starosti.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více? Kontaktujte nás.

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu