Jak se stát rentiérem

Jak se stát rentiérem
Doba čtení: 4 minuty

Jednou z efektivních cest, jak se stát realitním rentiérem je začít, jako realitní makléř. Díky tomu získáte mnoho důležitých znalostí a zkušeností, které jako realitní investor a rentiér oceníte.

Těchto 7 dovedností, které se jako makléř naučíte, vám pomohou stát stát se úspěšným investorem. A do čeho se dá vůbec investovat?

1. Poznáte realitní procesy, právo, daně

První důležitou dovedností je zvládnutí realitních procesů. Budete-li se orientovat v realitním právu, daních a procesech nákupu a prodeje nemovitostí, získáte sebedůvěru, která je při úspěšných nákupech nezbytná. Získání žhavých, atraktivních nabídek nemovitostí vyžaduje rychlou akci. Navíc některé výhodné nákupy jsou po právní stránce složité. Proto je důležité, abyste se velmi dobře orientovali. A to vše se, jako realitní makléř naučíte.

2. Získáte cit pro správné investice

Když jste neustále mezi prodávajícími a kupujícími, tak se po nějaké době spolehlivě naučíte, po jakých nemovitostech je a není poptávka. Naučíte se identifikovat atraktivní nemovitost, ale také ležáky či jinak problematické nemovitosti.

3. Naučíte se vyjednávat

Úspěšní makléři musí umět vyjednávat. Pokud neustále vyjednáváte obchody, řešíte slevy či navýšení ceny pro své klienty, dá vám to velmi solidní obchodní dovednosti. Ty pak můžete využít při vyjednávání svých investičních nákupů.

4. Zajímavé nabídky budete mít z první ruky

Makléři, kteří jsou neustále v terénu, na nemovitostech a u klientů, získají často informace o nejlepších nabídkách z první ruky. To je výhoda k nezaplacení.

5. Naučíte se nemovitosti pronajímat

Pronajmout nemovitost problematickému nájemníkovi vám může způsobit spousty problémů. Jako makléř se naučíte otázky a způsoby, jak zájemce o pronájem prověřovat, abyste se nespálili. A také vám to pomůže si vypilovat cit na lidi.

6. Naučíte se, aby peníze pracovaly pro vás

Při práci makléře se naučíte finanční analýzu v praxi. Například, jak počítat rentabilitu investic, finanční páku, nejlepší poměr zadlužení atd. Zkrátka, naučíte se, aby peníze pracovaly pro vás, co nejefektivněji.

7. Snadněji si vyděláte na své první investice

Realitní makléři si mohou vydělat velmi slušné peníze. Díky tomu si můžete koupit svou první investiční nemovitost již během několika málo let.

Jaké investiční možnosti se nabízejí

Reality nabízejí celou řadu investičních nemovitostí. Pojďme si shrnout ty nejzajímavější.

Nákup nemovitosti pro vlastní bydlení

Investice do vlastního bydlení by měla být ta první a nejdůležitější. S vlastní střechou nad hlavou pak máte více klidu přemýšlet nad dalšími investičními možnosti.

Nákup celé investiční nemovitosti

Přirozeně první, co vás asi napadne, je koupit investiční byt a ten pronajímat. Můžete ale koupit i byt, dům a ten zhodnotit a prodat. Tady však musíte být připraveni, že tohle dělá hodně lidí, konkurence je velká a výnos není zas tak velký.

Můžete koupit pozemek, převést na stavební a pak výhodně prodat. To je však pro drobného investora velmi náročné. V malém rozsahu je možná spíše jen na venkově než ve městech.

S vyšším rizikem, ale také větší potenciálním výnosem můžete kupovat nemovitosti z exekucí a insolvencí. Ty očistit, zhodnotit a následně prodat či pronajímat.

Nákup podílu na nemovitosti

Další možností zajímavého zhodnocení je kupovat spoluvlastnické podíly na nemovitostech. Podíly následně můžete pronajímat dalším spoluvlastníkům nebo je prodat se ziskem.

Nákup podílu v nemovitostním fondu

Pro ty, co nechtějí mít s nákupem a správou nemovitostí starosti, je variantou koupit podíl v nemovitostních fondech. Bezpracnost je však vykoupena nízkým zhodnocením investice. Na druhou stranu se jedná o celkem bezpečné zhodnocení s minimálními riziky.

Nákup podílu v investiční společnosti

Nemovitostní investiční společnosti nabízejí velmi slušná zhodnocení. Taková investiční společnost např. nakoupí zemědělské pozemky, zařídí změnu územního plánu a zajistí převod na pozemky stavební. Tím pro investory dojde k výraznému nárůstu ceny. Změna územního plánu je v pohledu samostatného drobného investora prakticky nemožná, ale pro velké investory, které zaměstnávající architekty a umí pracovat s úřady je změna územního plánu snadnější.

Silnější investiční firmy si mohou dovolit investovat do nemovitostních aktiv, u kterých je vyšší zhodnocení, než u nákupu jednotlivých bytů či drobných nemovitostí.

Všechno, co jsem tu popsal se samozřejmě můžete naučit i bez toho, aniž byste se stali makléřem. Nicméně, pokud se stanete realitním makléřem v Alfě, tu cestu si výrazně usnadníte a zkrátíte.

Chcete se stát realitním makléřem v Alfě nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu