Mám rád lidi, nehoním se za penězi, věci nechávám plynout

Mám rád lidi, nehoním se za penězi, věci nechávám plynout
Doba čtení: 4 minuty

Jan Rampa za posledních 12 měsíců prodal nemovitosti v hodnotě cca 40 mil. Kč. Většinou to je 15 – 20 obchodních případů do roka. Z hlediska typů transakcí se z 85 % jedná o prodeje a z 15 % o pronájmy.

Jak dlouho pracujete v realitách a proč jste se rozhodl být realitním makléřem?

Na realitním trhu působím od roku 1993. Ale vždy to bylo v pozici vedoucího pracovníka developerských firem, kde jsem byl zodpovědný za výstavbu i za následný prodej nově stavěných bytů, rodinných domů nebo pozemků. Klasickým realitním makléřem jsem zhruba „na poloviční úvazek” od roku 2009. Vedle toho se věnuji ještě poradenství v investiční výstavbě a stavebnictví a také inženýringu.

Co považujete u práce v realitách za nejdůležitější ?

Mít pozitivní přístup k lidem, pevné nervy, mít trpělivost, nestresovat se, nebrat si věci osobně, vzdělávat se, sledovat změny v legislativě a předvídat vývoj trhu. A také soustavně sledovat ekonomiku i politiku, neboť zásadně ovlivňují nálady mezi lidmi a tím pádem i dění na realitním trhu.

Co vás na práci realitního makléře nejvíce baví a co vám naopak na této práci vadí?

Realitní makléř je jednou z mála profesí, která umožňuje pracovat většinu dne v posteli. To byl můj dětský sen – být v posteli a vydělat si při tom. Kdo to pozná – chytne ho to za srdce. Bohužel ne všechno se mi podaří z postele zařídit. A tato skutečnost je právě tím, co mi na té práci zároveň vadí.

V čem si myslíte, že spočívá jádro vašeho úspěchu?

Mám rád lidi, rád se s nimi setkávám a přistupuji k nim s důvěrou. Nehoním se za penězi, neřídím se žádným plánem produkce. Věci nechávám spíš volně plynout, dost ponechávám na náhodě a okamžité improvizaci. S lidmi se snažím navázat dlouhodobější vztah, poznat je více do hloubky, hovořit s nimi o jejich zájmech a problémech. To, že mi svěří prodej svých nemovitostí nebo mne někomu doporučí, není výsledkem nějakého žadonění či masírování, ale spíš to volně vyplyne ze situace.

Co je podle vás na práci realitního makléře nejtěžší a jaké bariéry jste musel na cestě za úspěchem překonat?

Patrně nejtěžší je samotný začátek, kdy nemáte žádnou (nebo jen minimum zakázek) a víte, že si další zakázky musíte sehnat, neboť od nikoho žádnou nedostanete. Být připraven třeba i na měsíce bez příjmu, to je síto, které spolehlivě prověří a proseje celou řadu zájemců o tuto profesi.

Jakým způsobem získáváte klienty (prodávající či kupující)?

Klienti se mi hlásí sami na základě referencí.

Jaké jsou pro vás nejlepší zdroje nabídek k prodeji?

Spokojení klienti.

Jakým způsobem prodáváte nemovitosti, jaké metody se vám nejvíce osvědčily?

Kromě klasické inzerce se snažím cíleně nabízet nemovitosti v mém portfoliu lidem, o nichž si myslím, že by je mohli chtít.

Proč jste se rozhodl právě pro RE/MAX? V čem je pro vás spolupráce se společností RE/MAX výhodná?

Bylo to spíše souhrou náhod. Říkal jsem si, proč neprozkoumat zblízka koncept, který funguje skoro 40 let po celé zeměkouli? Ve světě má značka RE/MAX dobrý zvuk. To ostatně potvrzují i cizinci, kteří si nás vybírají v očekávání kvalitního a profesionálního servisu. Byl bych rád, kdyby si RE/MAX soustavně budoval a udržoval vysokou kvalitu propracovaným systémem školení a přezkušováním makléřů, neboť to v dlouhodobém horizontu může jedině posílit jeho zásadní a dobré postavení mezi ostatními realitními kancelářemi v ČR.

Co byste doporučil ostatním realitním makléřům, kteří chtějí být také úspěšní? Chtěl byste jim něco vzkázat?

Být realitním makléřem je fantastické, neboť si určujete pracovní dobu i rozsah volna, svůj výdělek nemáte vůbec ničím omezený a ještě máte možnost činit lidi šťastnými a bohatými, za což se vám v lepším případě odmění. Pokud se na to koukáte ze správného úhlu, poznáte, že jste se narodili ve správnou dobu na správné planetě.

Rozhovor zpracoval: Miloš Motoška

Příspěvky v blogu