Jak práce realitního makléře přispěje k rozvoji vašeho intelektu

Jak práce realitního makléře přispěje k rozvoji vašeho intelektu
Doba čtení: 4 minuty

Práce realitního makléře je duševně náročnou profesí, to vám po několika letech praxe potvrdí každý úspěšný makléř. Paradoxem je, že si někteří lidé myslí, jak je to jednoduchá práce.

Koneckonců jsem si to myslel i já, když jsem před 20 lety začal přemýšlet o práci realitního makléře. Myslel jsem si, že prodávající přijde do realitky, já jeho nemovitost naberu, nafotím, připravím inzerát, následně zorganizuji prohlídky, a když přijde kupec, právník připraví kupní smlouvy a je hotovo. Prostě pohoda, hlavně žádné nudné vysedávání v kanceláři. Byla to dost naivní představa a bohužel tuto představu má mnoho nejen mladých lidí, které práce realitního makléře láká.

A protože lidé považují obchodování s nemovitostmi za nenáročnou činnost, kterou může vykonávat téměř každý, tak do realitní branže stále vstupují lidé, kteří pro práci realitního makléře nemají vůbec žádné předpoklady, zejména nedostatečný intelekt, nízké sociální cítění, nejsou ochotni na sobě pracovat a učit se novým věcem a hlavně nemají touhu pomáhat lidem řešit jejich realitní problémy. A vlastně jediné, co je často zajímá jsou jen peníze. Tito lidé sice v realitách dlouho nevydrží (většinou ne déle než rok), ale značně přispívají ke špatné pověsti realitních makléřů. Realitní trh 29 let od revoluce teprve odhazuje plenky a chystá se do školky. Stále neexistují žádná zákonem stanovená kritéria, která by ztížila lidem bez předpokladů vstup na trh, a podle toho to na trhu tak vypadá.

Narovinu, práce realitního makléře je nejen psychicky náročnou profesí. Abyste byli dlouhodobě úspěšní, musíte se zajímat o nové trendy, orientovat se v zákonech, zabývat se marketingem, psychologií, neustále rozvíjet své obchodní a komunikační dovednosti. Neustále vzdělávání vyžaduje mozkovou aktivitu, a jak je prokázáno, lidé kteří svůj mozek neustále trénují, rozvíjí svůj intelekt.

Realitní makléři mnohdy řeší složité situace např. koupě nemovitosti, která je financována z prodeje jiné nemovitosti, její úvěrování a časové sladění stěhování. Vše je potřeba zkoordinovat a zvládnout v požadovaný čas. To pomáhá makléřům rozvíjet své organizační dovednosti a schopnosti zvládat stresové situace. Do toho občas makléři musí řešit např. finanční problémy prodávajících, sousedské spory, spory mezi prodávajícími a kupujícími, spoluvlastníky, rozvádějícími se manželi, úmrtí, vady na nemovitostech a další neočekávané situace. Na jejich komunikačních dovednostech a empatii tak často stojí a padá celý obchodní případ. Řešení podobných problémů, které makléři musí řešit, vyžaduje často intenzivní mozkovou aktivitu, která je všestranně pomáhá rozvíjet.

Všichni úspěšní makléři, kteří v realitách pracují déle než 5 let, vám má slova potvrdí. A teď si představte, že podobné problémy musí řešit makléř, kterému není shůry dáno. Takový makléř se stává při uzavírání obchodního případu dalším problémem, místo toho, aby se stal řešitelem problémů. A podobných “expertů” je v realitní branži tolik, že z toho až mrazí.

Budete-li pracovat jako realitní makléř a zároveň pro tuto práci máte předpoklady, získáte neocenitelné, byť mnohdy tvrdé zkušenosti a znalosti na celý život. A i kdybyste v realitách neuspěli, získané znalosti vám pomohou v dalších oborech.

V jakých oblastech se se můžete nejvíce zdokonalit a rozvinout svůj potenciál?

  • obchodní a komunikační dovednosti
  • marketing
  • psychologie a sociologie
  • právo a daně
  • finance, finanční plánování, investice a ekonomie

Práci v realitách miluju, protože jsem se strašně moc dozvěděl o lidech. Navštívil jsem spoustu nemovitostí a mohl poznat, jak žijí lidé z nejrůznějších sociálních skupin od chudých lidí až po milionáře. Poznal jsem velmi charakterní lidi a také ty, kteří by kvůli pár tisícům podrazili i své rodiče. Poznal jsem pracovité lidi, kteří v životě uspěli a investují do nemovitostí a naopak lidi, kteří před problémy strkali hlavu do písku až v exekuci přišli i o střechu nad hlavou. Poznal jsem lidi, kterým to v hlavě pálí, tak i ty, u kterých jsem měl pochybnosti o jejich svéprávnosti. Reality mi daly neocenitelnou lekci sociologie. Říkám si, v jakém jiném oboru bych se o lidech mohl naučit to, co jsem se dozvěděl díky realitám. S oblibou říkám, že “reality to je škola reality”. A mimoto realitní branže nabízí velmi slušný potenciál k dobrému výdělku.

Trpíte ve své práci nedostatkem seberealizace? Jste frustrovaní, že vaše práce nemá smysl a nikam se nerozvíjí? Váš příjem stagnuje? Váš šéf a pracovní kolektiv vás demotivují?

Staňte se realitním makléřem v RE/MAX Alfa

Seberealizovat se můžete, jak uznáte za vhodné a my vás v tom ještě podpoříme. Budování vlastního realitního byznysu dá vašemu životu nový směr. Váš příjem bude určován pouze vašimi schopnostmi a aktivitami. Naučíme vás, jak nabírat zakázky, jak prodat nemovitost a neudělat při tom žádnou chybu, i to, jak pracovat na svém marketingu. Žádný šéf vám nebude kazit život a budete pracovat v týmu, ve kterém je radost pracovat.

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu