Edoklady: Ověřujte totožnost klientů i elektronicky

Edoklady: Ověřujte totožnost klientů i elektronicky
Doba čtení: 2 minuty

20. ledna 2024 stát spustit Edoklady. Svůj občanský průkaz tak mohou mít lidé v mobilu a prokazovat s ním svoji totožnost. Ověřujte totožnost klientů elektronicky také. Jak?

Povinnost uznávat Občanku v mobilu

Soukromé osoby a firmy, kterým právní předpisy stanovují povinnost ověřit totožnost klientů (realitním zprostředkovatelům tuto povinnost stanovuje AML zákon), musí od 1. ledna 2025 uznávat Občanku v mobilu. Je to nejzazší termín. Uznávat Občanky v mobilu však můžeme dříve, prakticky ihned.

Aplikaci Edoklady si v prvních dnech od spuštění stáhlo přes 100.000 uživatelů. Věřím, že o tuto službu bude ze strany klientů zájem, a tak je jen otázkou času, kdy budou i naši klienti chtít prokázat svou totožnost při realitních transakcích.

eObčanka a eDoklady v mobilu jsou různé věci

eDoklady jsou mobilní aplikací, která slouží k prokazování se při fyzické kontrole. eObčanka je součástí občanského průkazu a slouží k přihlašování k online službám. Aby se to nepletlo, budu používat termín Občanka v mobilu.

Jak ověřovat totožnost vašich klientů?

Do svého mobilu si nainstalujte aplikaci Edoklady. Kompletní informace o projektu včetně stažení aplikace najdete na stránkách Edoklady.gov.cz

V aplikaci si vytvořte účet. Ověřovat totožnost můžete, jak ze svého profilu Občana, tak z profilu Ověřovatele. Ověřování z profilu Ověřovatele je však o pár kliků rychlejší.

Profil občana

Při online registraci musíte prokázat svou totožnost. totožnost. Tu prokážete pomocí bankovní identity, mobilního klíče eGovernmentu, NIA ID atd. Registrací získáte občanku v mobilu a můžete se s ní začít prokazovat.

Jen berte v potaz, že uznávání dokladů u všech státních institucí bude ještě bude chvilku trvat. Např. policie, soudy, katastrální úřady, matrika mají povinnost uznávat občanku v mobilu až od 1. července 2024.

Z profilu občana můžete rovněž zkontrolovat cizí doklad. V aplikaci viz. Profil → Zkontrolovat cizí doklad.

Profil Ověřovatele

Profil ověřovatele si vytvoříte ve stéjné aplikaci prostřednictvím své datové schránky podnikatele. Je určen jen pro ověřování, a tak můžete ověřit totožnost vašich klientů o něco rychleji. Údaje z občanky si budete moct uložit pro další zpracování, jak ukládá realitním zprostředkovatelům AML zákon. To se mi zatím nepovedlo. Jakmile zjistím, jak to provést, upravím článek.

Ověřován údajů z eObčanky vám ušetří i pár minut času, protože nebudete muset přepisovat informace o klientech do smluv z plastové občanky a jednoduše je zkopírujete.

Petr Podlešák
Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu