Oslovování makléřů konkurence je lumpárna

Oslovování makléřů konkurence je lumpárna
Doba čtení: 2 minuty

Mýtus

RE/MAX oslovuje makléře konkurenčních kanceláří. Takovéto jednání je neetické.

Fakt

Soutěž o makléře, pokud je vedena čestně, je naprosto v souladu s pravidly hospodářské soutěže a není na ní nic neetického.

Soutěž stimuluje manažery realitních kanceláří, aby poskytovali stále lepší služby a podmínky svým realitním makléřům. Pokud toho nebudou schopni, odejdou jim. Ve finále na tom vydělají především makléři a někdy i kanceláře samotné. Kanceláře jsou totiž v soutěži, o co nejlepší podmínky pro makléře nuceny stále zefektivňovat svůj provoz, což posiluje jejich konkurenceschopnost.

Uvedu jeden příklad. Než RE/MAX vstoupil na náš trh, bylo běžné, že realitní kanceláře vyplácely makléřům provize v rozmezí cca 15 až 30%. RE/MAX začal nabízet makléřům od samého začátku provize od 40 do 80%, výměnou za příspěvek na náklady. Začal tím konkurenční kanceláře nutit, aby snižovaly své náklady a ziskové rozpětí a začaly makléřům nabízet vyšší provize. Pokud by tak neučily, hrozilo by, že jim makléři odejdou.

Celý problém není ani tak o etice, jak někteří manažeři tvrdí, ale spíš o ochraně nepřiměřených ziskových marží, nevyhovující firemní struktuře, neschopnosti snížit náklady a také o jejich pohodlí.

Důležitý je rovněž i právní aspekt. Společnosti, které se dohodli, že nebudou soutěžit o makléře, se dopouštějí trestně právního jednání. Toto jednání je klasifikováno jako kartelová dohoda, což je podle § 248 trestního zákona trestný čin s trestem odnětí svobody až na 3 roky nepodmíněně. Dále podle § 3 zákona na ochranu hospodářské soutěže hrozí účastníkům kartelu pokuta ve výši 10 % z čistého obratu a až tříletým zákazem činnosti.

Závěr je tedy následující. Soutěž o makléře je zdravá, protože podporuje hospodářskou soutěž a vyřazuje ze hry neefektivně fungující kanceláře, na čemž vydělají nejvíce makléři a klienti. Kritici této soutěže jako neetického chování de facto obhajují kartel, jehož škodlivost pro společnost je naprosto zřejmá.

Schopní makléři z konkurenčních kanceláří přicházejí do RE/MAXu pouze proto, že jim nabízíme výhodnější podmínky spolupráce.

Příspěvky v blogu