Informační portál pro realitní makléře

Proč není dobré trénovat pouze v terénu na klientech?

Otázka:

Proč není dobré trénovat pouze v terénu na klientech?

Odpověď:

Hodně realitních makléřů se snaží tyto dovednosti získat jen samotnou praxí a trénují na skutečných klientech. Často tvrdí, že tréninky jsou zbytečné, že nejvíce se makléř naučí praxí. Na rovinu. Praxe je pro rozvoj dovedností sice nezbytná, ale trénovat na skutečných klientech bez odpovídající teoretické přípravy je velmi drahé, neefektivní a bohužel až příliš často vede k neúspěchu makléřů a jejich odchodu z realitní branže, mnohdy zbytečně. Proč?

  1. Když se vám již podaří sjednat např. schůzku s prodávajícím, pak je důležité udělat na klienta co nejlepší dojem a přesvědčit ho o vašich kvalitách. Pokud nemáte dobrou teoretickou průpravu, šance, že přesvědčíte prodávajícího dramaticky klesá. Pak se náborová schůzka může proměnit pouze v drahý trénink. On vás sice stojí pouze čas a úsilí vynaložené na získání kontaktu a sjednání schůzky stojí, ale to nejdražší je, že nezískáte zakázku a přijdete třeba o 150.000, Kč na provizi. A to už je drahá ztráta.
  2. Trénovat jen na klientech je neefektivní, protože klient vám neposkytne odbornou zpětnou vazbu. Respektive, většinou vám poskytne jen jedinou zpětnou vazbu tím, že vám nedá zakázku. Vy tak víte, že jste na jednání možná udělali chybu, ale už nevíte jakou. V tréninku vám však lektor pomůže chybu nalézt, uvědomit si ji a  nasměrovat vás, abyste ji neopakovali a tím je proces vašeho učení mnohem rychlejší.
  3. V sázce je vaše dobré jméno. Když nezískáte zakázku z důvodu vaší nekompetence na obchodních jednáních, rozhodně vám to na pověsti nepřidá. A co si budeme říkat. Lidi rádi pomlouvají. Určitě nechcete, aby se o vás říkalo, že svoji práci neovládáte, čím si zbytečně komplikujete získávání dalších zakázek. Ochranou je právě kvalitní teoretická příprava, trénink.
Proč není dobré trénovat pouze v terénu na klientech?
Ohodnoťte příspěvek