Informační portál pro realitní makléře

Nabízíte fixní odměnu za práci?

Otázka:

V jedné realitní kanceláři mi nabízejí na ŽL fixní odměnu 15.000,- + procenta na první 3 měsíce. Nabízíte také nějakou fixní odměnu?

Odpověď:

Nenabízíme. Jsme společností orientovanou na lidi, kteří chtějí podnikat nikoli ty, co hledají zaměstnanecký či kvazi zaměstnanecký poměr. Jsme orientovaní na lidi, kteří preferují maximální provizní odměny a nikoli krátkodobou jistotu průměru.

Zamyslel jste se nad tím, co se stane, když makléř, který dostává fixní odměnu nevygeneruje žádný obchod? To se totiž celkem běžně stává. Firma zřejmě takového makléře propustí, dejme tomu po třech měsících. Je však v mínusu 45.000,- Kč plus náklady na inzerci jeho nemovitostí a náklady za jeho školení, řekněme celkem cca 55.000,- Kč. Kdo tyto náklady v konečném důsledku zaplatí? Pokud hádáte, že se musí uhradit ze zisku firmy, hádáte správně.

Co to však znamená pro makléře této realitní kanceláře?

Kancelář, pokud chce být dlouhodobě finančně zdravá, si musí pro tyto účely zákonitě vytvářet finanční rezervu. Vytvoří si jí tím, že produktivním makléřům nabídne nižší provize než kanceláře, které fixní odměny makléřům nenabízejí. V současné době totiž už moc jiných možností, jak stlačit náklady a vytvářet si rezervu není.

Pokud si nevěříte či nevíte jestli uspějete, pak je pro vás společnost nabízející fixní odměnu, lepší volbou.

Pokud jste však přesvědčen o svých schopnostech a věříte ve svůj úspěch, pak je pro vás spolupráce s takovouto společností dlouhodobě finančně méně výhodná.

A ještě upozornění na závěr. Pokud vám společnost zpočátku nabízí fixní odměnu, tak si vás obvykle pojistí smluvním zákazem odchodu ke konkurenci, tzv. konkurenční doložkou, čímž částečně zamezí snahám, aby se u nich makléři řemeslo naučili za stálý plat a pak odešli ke konkurenci, která jim nabídne vyšší provize.

Nabízíte fixní odměnu za práci?
Ohodnoťte příspěvek