Která práce vám dá tolik svobody jako práce realitního makléře?

V naší kanceláři je přes léto jak vymeteno. Kromě asistentek a makléřů, kteří zrovna uzavírají obchody, je tu liduprázdno. Neznalý návštěvník by si mohl myslet, že v Alfě nikdo nepracuje. Přitom obchodně byl červenec v Alfě skvělým měsícem. Kde tedy všichni pracují? Kouzlo na práci realitního makléře je, že k ní potřebujete jen notebook, telefon a připojení na internet, pracovat můžete odkudkoli. Makléři tak často pracují z domova, v létě pak na chalupách, někteří u moře či na horách. Dnes vám řeknu, proč práce makléřům nabízí tolik svobody.

Aby nedošlo k nedorozumění, práce makléře není o tom odjet dlouhodobě na druhou půlku planety a řídit svůj realitní byznys někde z Thajska, jak nabízí některé jiné obory podnikání. Makléři prodávají nemovitosti, a to se neobejde bez jejich osobní přítomnosti. Nicméně, i tak patří práce realitních makléřů k těm nejflexibilnějším. Osobní schůzky jsou totiž pouze jednou z částí práce makléře. Velkou součástí jejich práce je marketing a ten se v posledních několika letech ve velké části přesunul na internet. Systémy jako Google Adwords, Sklik.cz, Facebook, MLS systémy (tj. pro správu nabídek a poptávek či CRM) systémy jako Business Booster, správa makléřských webových stránek, to vše se dá spravovat přes internet. A nejdůležitějším pracovním nástrojem makléřů je stále telefon, takže můžete pracovat kdekoli, kde je internet a telefonní signál. To už dává makléřům slušnou míru svobody. Makléři běžně používají neomezené telefonní tarify a se zrušením roamingových poplatků v EU v roce 2017 svoboda nabrala nové dimenze. Osobně mám v telefonu 14 GB datový limit, neomezený tarif a měsíčně utratím jen pár stovek korun. To už stojí za to si protáhnout dovolenou u moře a z části přesunout kancelář na mořskou pláž. Dobří makléři si umí skloubit schůzky, aby v kanceláři moc času trávit nemuseli. Jeden z našich nejúspěšnějších makléřů tráví celé léto s rodinou na chalupě na Slapech. Připravuje tam reklamní kampaně na nábor a prodej nemovitostí, vyřizuje emaily, telefonáty a osobní schůzky v Praze se snaží koncentrovat do dvou až tří dnů v týdnu a zbývající 4 až 5 dní pak může pracovat z chalupy a být s rodinou. Řadu úkonů také makléři delegují. Používáme např. profesionální fotografy, makléř jen zvedne telefon a objedná fotodokumentaci či jiné služby. Koneckonců makléřům stále říkám, dělejte to, co umíte nejlépe a ostatní delegujte na ty, kteří to umí lépe než vy. Fotodokumentace je nejčastějším příkladem, ale těch úkolů, které se dají delegovat je mnohem víc. I proto mají někteří naši makléři své asistentky, čímž jejich svoboda ještě víc vzroste.
 
Já také velmi rád připravuji reklamní kampaně mimo kancelář, kde mám větší klid, mohu se soustředit a mám inspiraci. I tento článek jsem začal psát z terasy restaurace Ypsilonka v podhůří Jizerských hor s nádherným výhledem na Ještěd, viz úvodní obrázek. Taková místa jsou velmi inspirativní. Článek právě dopisuji večer na mé chalupě v Bedřichově v Jizerkách. V létě tu rád trávím čas s rodinou, je tu svěží vzduch a pracuje se tu lépe, na rozdíl od Prahy, kde je v těchto dnech tropické vedro. Pro mě je to taková “chalet office”. A ta svoboda je na práci realitního makléře neocenitelná. Nicméně, pozor, k takové svobodě se nedopracujete přes noc. Prvních několik let jsem tvrdě pracoval, létal od jedné schůzky na druhou. Trvalo mi roky, než jsem se realitní řemeslo dobře naučil, získal jistotu v náboru a prodeji nemovitostí, zefektivnil všechny činnosti a realitní byznys tak stabilizoval. Podobné to bude u vás, pokud se chcete vydat na dráhu realitního makléře. Důležité však je, že časem můžete získat svobodu, nezávislost a jistotu, o které se zaměstnancům v korporacích může jen zdát. Víte, v čem je podstatný rozdíl mezi zaměstnancem v korporaci a makléřem?
 
Zaměstnanci v korporacích mají příjem od jediného zaměstnavatele. To je samo o sobě velmi riskantní a nemůže to vynahradit žádná pseudojistota stálého platu. Pokud dostanete v 50 letech výpověď, vaše šance na dobré zaměstnání rapidně klesnou a s tím i životní úroveň. Teď je sice hospodářství v dobré kondici a sehnat práci není těžké, jenže hospodářský růst střídá ekonomický útlum a propouští se mnohem častěji právě v době recese. Kdežto dobří realitní makléři se nikdy nespoléhají na příjem z jednoho zdroje. Budují klientskou základnu, získávají doporučení na další klienty od svých spokojených zákazníků a systematicky investují do marketingu. Mohou tak dělat dobrý byznys nehledě na ekonomický cyklus. K tomu, aby dělali dobrý byznys v jakýchkoli časech potřebují nemovitosti a klienty. A dokud se lidé budou stěhovat, umírat, rozvádět se, investovat nebo dostávat do finančních problémů, pak budou řešit i realitní problémy a makléři budou mít zakázky. Právě tyto životní situace jsou totiž často spojeny s řešením realitních potřeb. Dobří makléři to ví a podle toho dělají marketing. Pokud se naučíte realitní řemeslo, vybudujete si dobré obchodní jméno a budete o něj neustále pečovat, budete dělat systematicky marketingové kampaně na nábor a prodej nemovitostí, pak budete mít mnohem větší jistotu a svobodu než zaměstnanci. Úspěšní makléři postupem času začnou sami investovat do nemovitostí, což je další krok k jejich finanční svobodě.  Kdo jiný se dozví o dobrých nemovitostech na prodej než realitní makléři. Osobně učím makléře využívat finanční páku a znásobit výnos při nákupu a pronájmu nemovitostí. To už je ale téma na další článek.
 
Pokud se stanete realitním makléřem v Alfě, pomůžeme vám vybudovat stabilní realitní byznys, který vám postupem času dá svobodu a nezávislost, o jaké se zaměstnancům ani nezdá. Nebude to sice hned, výsledek však stojí za to. V případě zájmu o další informace, jak vám můžeme pomoci v realitním podnikání, nás neváhejte kdykoli kontaktovat.
 
Článek připravil: Petr Podlešák, manažer společnosti
 
 
Která práce vám dá tolik svobody jako práce realitního makléře?
4.5 (90%) 2 votes