Apokalypsa na realitním trhu? Ale kdeže…

Apokalypsa na realitním trhu? Ale kdeže…
Doba čtení: 3 minuty

I když se nás média už zhruba rok snaží přesvědčit, že na realitní trh přichází apokalypsa, oficiální statistiky ukazují něco úplně jiného.

Vývoj počtu realitních transakcí

Za první pololetí letošního došlo v Praze ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku k poklesu o zhruba 5,5% v počtu vkladů vlastnického práva do katastru nemovitostí. V rámci celé ČR tento byl tento trend výraznější, meziroční pokles dosáhl téměř 15%. Výraznějším způsobem však poklesl objem zápisů zástavního práva (tedy vesměs hypoték), v Praze o 32%, v celém Česku o 37%. Statistky zde (zdroj: CUZK).

Vývoj cen nemovitostí

Z hlediska vývoje cen došlo poprvé po zhruba deseti letech z meziročnímu poklesu cen nemovitostí. U novostaveb za první čtvrtletí 2023 se jednalo o zhruba 6% pokles ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Je však potřeba říci, že pro objektivnější hodnocení vývoje cen nemovitostí je potřeba se vždy dívat na delší období, než jen jedno čtvrtletí. Statistky zde (zdroj ČSÚ).

U starších nemovitostí však ve stejném srovnání (1Q. 2023 vs 1.Q 2022) došlo k navýšení o zhruba 1% Statistky zde (zdroj ČSÚ).

Tržby RE/MAX Alfa

Provizní obrat RE/MAX Alfa za první půlrok 2023 dosáhl 43,9 mil. Kč, tedy jen o zhruba 7% méně, než v našem rekordním roce 2021. Nutno dodat, že druhé pololetí roku bývá z hlediska obratu většinou výrazně silnější.

Z hlediska našeho podnikání se nic zásadního neděje. Realitní trh se nikdy nezastaví, lidé budou vždy potřebovat bydlet. Ať už uzavírají sňatky, rozvádí se, rodí se jim děti, či se stěhují do menšího. Což jen otevírá prostor pro práci realitního makléře.

Jak dál?

V celkové poklesu realitního trhu se odráží jednak vysoké úrokové sazby hypoték a také pokles kupní síly obyvatelstva daný nejvyšší inflací za posledních 30 let. Poklesu úrokových sazeb u hypoték se v letošním roce s největší pravděpodobností nedočkáme, což bude nadále poptávku po nemovitostech tlumit a stávající dynamika trhu bude pokračovat minimálně do konce letošního roku. Dělat jakékoliv dlouhodobější předpovědi vývoje realitního trhu však za současné situace zhruba odpovídá věštění z křišťálové koule.

Z uvedených statistik je vidět, že i když realitní trh prochází po zhruba 10 letech recesí, rozhodně se nejedná o žádnou apokalypsu, kterou prorokovali média i někteří ekonomové v roce 2022. Objem transakcí i ceny nemovitostí klesly, situace je však zhruba stejná, jako při korekci trhu v letech 2009 -2013, po kterém následoval prudký růst cen nemovitostí.  

Chcete se stát realitním makléřem v Alfě nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Autor článku: Jan Zachystal, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 604 594 234

Příspěvky v blogu